Plüton’un Gerçek İlk Fotoğrafı Yayınlandı

NASA‘nın New Horizons uzay aracı 9 yıl sonra Plüton’un ilk defa bu kadar yakından çekilmiş fotoğrafını dünyaya gönderdi. Plüton’un 9 yıl sonra gelen ilk yakın çekim fotoğrafı haberimizde.

pluton-1

NASA’nın 9 yıl önce uzayın derinliklerine gönderdiği gözlem aracı New Horizons, yıllar sonra deyim yerindeyse Plüton’u yeniden keşfetmiş oldu. Zira bilim tarihinde ilk defa Plüton bu kadar yakından ve yüksek kalite ile fotoğraflanmış oldu.

NASA, başarıyı tüm dünya ile canlı yayınla kutladı

NASA’nın 13.07.2015 tarihinde duyurduğu müjdeli haberden sonra, tüm dünya merakla 14 Temmuz tarihinde New Horizons’dan gelecek Plüton’un fotoğraflarına kitlenmiş durumdaydı. En nihayetinde ise 9 yıllık bekleyiş sona erdi ve ilk kez Plüton bu denli yakından görüntülenmiş oldu.

NASA’nın elde ettiği Plüton’un ilk yakın çekim görselleri, bundan sonra devam edecek yeni çalışmalara da ışık tutacak. Zira New Horizons’tan gelen görüntüler detaylı incelemelere tabi tutulacak ve Plüton hakkında bilinenlere yenileri eklenebilecek.

İşte NASA’nın şimdiye kadar elde ettiği en net ve yakından çekilmiş Plüton fotoğrafı

pluton-2

Ayrıca 14 Temmuz tarihi itibariyle de NASA’nın 9 yıl önce gönderdiği New Horizons uzay aracı, Plüton’u yaklaşık 5 milyar km yol kat ederek geride bırakmış ve yoluna başarılı bir şekilde devam edebilir hale gelmiş oldu.

Öte yandan NASA edindiği bu başarı ve tecrübe ile uzayın derinlerine gitme konusunda sürdürdüğü veya sürdüreceği çalışmalarına da hız kazandırabilecek.

Önümüzdeki dönemlerde NASA’dan Plüton ile ilgili ne denli yeni açıklamalar geleceğini hep birlikte bekleyip göreceğiz.

NASA’nın Plüton ve New Horizons görevine dair soruları cevapladığı canlı yayınını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.