PHP PDO Nedir?

PHP

PHP PDO ile ilgili dersler yayınlamam konusunda son zamanlarda çok fazla talep geldi. Bu nedenle mümkün olduğunca kolay ve anlaşılır bir şekilde PDO ile ilgili derslere başlamaya karar verdim.

PHP Data Objects (PDO) Nedir?

PHP Veri Nesneleri (PHP Data Objects) PDO nedir ve ne işe yarar? PHP ile veritabanı işlemlerinde kullanılan mysql_ ile başlayan kodlar PHP 7 versiyonu ile kullanımdan kalktı. PHP 5.6 versiyonunda ise mysql_ ile başlayan kodlar yazıldığında bir uyarı gösteriliyor ve bu kodları kullanmamanız sonraki versiyonda kullanımdan kalkacağı uyarısı çıkıyor. Bu sorunları yaşamamak için PDO’yu kullanmak gerekiyor.

PHP Veri Nesneleri (PDO) Kullanmanın Avantajları

Nesne Yönelimli Programlama (Object Oriented Programming) mimarisine sahip olan veritabanı sürücüleri PDO’da destekleniyor. Ayrıca PDO mysql_ yapısından çok daha güvenli. Özellikle SQL saldırılarına karşı mysql_ günümüzde çok korumasız.

Bu ilk dersimizde PDO’nun ne olduğunu ve neden kullanmamız gerektiğini öğrendik. Sonraki derslerde PDO’nun kurulumu, kullanımı ve örnek uygulamaları anlatmaya devam edeceğim. PHP Dersleri sayfasından yeni eklenen dersleri takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.