okey oyna

Php mi Asp mi?

PHP

ASP’nin kendisi aslında bir dil değildir, Active Server Pages kısaltması olup ASP programlamak için kullanılan diller arasında Visual Basic, JScript ve ve C# sayılabilir. ASP’nin en önemli dezavantajı sadece Microsoft Internet Information Server (IIS) üzerinde kullanılan tescilli bir sistem olmasıdır. Bu durum kullanılabilirliği sınırlamaktadır.
Basit bir karşılaştırma:

 • Php hemen her işletim sistemi ve her web sunucusu tarafından desteklenmektedir.
 • Asp’de böyle bir esneklik yoktur.
 • Php ücretsiz ve açık kaynak bir dildir. Kendiniz geliştirmeler yapabilirsiniz.
 • Asp’de bu tarz bir geliştirme söz konusu değildir çünkü açık kaynak değildir.
 • Php tamamen ücretsizdir.
 • Asp’yi sadece Windows lisansını satın alan kişiler kullanabilir.
 • Php sürekli geliştirilmekte, her yeni versiyonda ek özelliklerle donatılmaktadır.
 • Asp ile yapılabilecekler sınırlıdır.
 • Php Asp’den çok daha kısa süre öğrenilen ve Asp ile kıyaslanamayacak gelişmiş özelliklere sahiptir.
 • Son olarak; Php sunucuları Asp sunucularına göre çok daha performanslı ve stabil çalışırlar.
Okey Oyna
 10.894 defa okundu

13 Yorum

 1. Merhaba Celal,

  Şu ana kadar asp(klasik),java, jsp, j2ee, asp.net c# (1.1’den 4.0’a kadar) yurt içi, ve uluslar arası kurumsal projelerde geliştiricilik / proje yöneticiliği yapmış bir ağabeyin olarak görüşlerimi paylaşmak isterim:

  Özgür yazılımı sonuna kadar desteklemekle birlikte, bu yazıyı bağımsız, bilimsel ve tarafsız bir açıdan bakarak yazmadığın düşüncesindeyim.

  > Asp ile yapılabilecekler sınırlıdır.

  > Php Asp’den çok daha kısa süre öğrenilen ve Asp ile kıyaslanamayacak gelişmiş özelliklere sahiptir.

  > Son olarak; Php sunucuları Asp sunucularına göre çok daha performanslı ve stabil çalışırlar

  görüşlerini biraz açar mısın?

  – Hangi benchmark’ları, ne tür testleri esas alıyorsun?

  – Konuyu inceleyen ve detaylandıran “güvenilir” (yani geçerliliği akademik olarak kanıtlanmış) araştırma sonuçları, kitap ve makaleler önerebilir misin?

  – ASP(.net)’in öğrenme eğrisinin yüksek olduğu düşüncesine nasıl eriştin?

  Bu iletide yazdğının tezinin içini yeterince doldurmadığın ve yanlı davrandığın düşüncesindeyim.

  Teşekkürler.

 2. Merhaba Volkan bey, .Net ile Php‘yi kıyaslamadım. Makalemin konusu Php ve Asp.
  Her iki dili kullanmadığınız için tam olarak bu konuda bana hak vermemeniz doğal. Ben Asp’yi uzun yıllar kullandım, Php’yi de kullandım ve hala kullanıyorum. İkisi arasındaki farkları tecrübelerimden yola çıkarak anlattım. Körü körüne Php’yi savunan birisi olmadığımı bilmenizi isterim. Çalıştığım projelerle ilgili burada vereceğim örneklerin sizi tatmin etmeyeceğini düşünüyorum. Asp tabanlı büyük projeler ile çalışmış birisi olan ve aynı zamanda Phpbuddy‘nin editörünün Asp ve Php ile ilgili şuradaki makalesini okumanızı öneririm. Buradaki test sonuçlarını da inceleyiniz.

 3. Sevgili Celal,

  Linklerin icin cok tesekkurler.
  Amacim makalenin daha tarafsiz bir acidan degerlendirilmesine katkida bulunmakti.
  Bu dogrultuda sana yon verebildiysem ne mutlu bana.

  Sevgili Open Source,

  Yorumumu biraz dikkatli okur, ve merak edip beni bir google’larsan “Microsoft”cu olup olmadigim konusunda fikir sahibi olabilirsin:

  An itibariyle Silikon Vadisinde, altyapisinin cogunlugu Java ve ozgur yazilim unsurlarindan olusan ve open-source camiasina sadece ahkam kesmekten ote, adam gibi katkida bulunan bir firmada calisiyorum.

  Gorulen o ki, ogrenmen gereken cok sey var:
  Ise, nasil soru sorup, nasil cevap verilmesi gerektigi ile ilgili bu guzel yazi ile baslayabilirsin.

  Yardimci olmasi dilegimle.

  Sevgiler.

 4. Merhabalar.

  asp.net ile proje geliştiriyorum. Bana göre asp.net php ile kıyaslanamaz bile ama php ile iş yapmak da zevkli. Bu site php ile birçok sorunu çözmeme yardımcı oldu. Teşekkürler Celal Yurtcu.

 5. Php mi veya Asp mi gibi bir başlıkla iki dilin kıyaslanması ve bunu birde uzun yıllar Asp ile çalıştığını söyleyen birisinden duymak inanın beni şaşırttı. Php güvenlik bakımından Asp ile asla karşılaştırılamaz. Büyük şirketlerin ve devlet kurumlarının web sitelerine baktığınızda asp ile karşılaşırsınız çünkü bu kurumlar bir sorunla karşılaştığında karşılarında bir muhatap görmek isterler. Dolayısıyla Asp’nin muhatabı Microsofttur. SQL server 4,5 Gb yer tutarken Mysql 50 mb yer tutuyor. Asp planlı ve programlı ilerler dolayısyla maliyeti de bu oranda değişir. Php güçlü bir dil ancak büyük ölçekli şirketlere çalışmayı hedefliyorsanız Asp açık ara öndedir.

 6. Bence artık bu yarıştırma olayını bırakmamız gerekiyor. İkisi de kendi çapında bütün istekleri karşılayabilir durumda. Eğer Microsoft teknolojileri ile bilginiz varsa ASP.NET, eğer acık kaynağa ilgilniz varsa PHP öneriyorum.

  Ama genel olarak kendi fikrim, açık kaynak platformlar.

 7. Artık asp ile kodlanmış büyük projeler yok günümüzde.Çoğu site php ile kodlanmış.Örnek olarak facebook.Tabi içinde tüm dilleri barındıran bir sistem facebook.Orası ayrı bir konu.

 8. Asp için büyük devlet siteleri vs. yazmışlar çok büyük yapı demişler büyüklüğüne bir şey demeyeceğim, sadece bir örnek vereceğim Facebook gibi proje PHP ile yazılmıştır. Peki bugün hangi devlet sitesi asp ile yapılmış Facebook tan daha büyük ve daha güvenli ? Herkese iyi kodlamalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir