Eski usul petek temizleme yöntemleri ile yapılan temizlik işlemlerinde peteklerin tam anlamı ile temizlenemiyordu. Bunun başlıca nedenleri arasında, tazyiğin petek içerisinde oluşan kireç partiküllerini tam olarak çözememesi ve sökülen peteklerin oksijene maruz kalmasını gösterebiliriz. Peteklerin içerisinde oluşan, ısı ve zamana bağlı kireç partikülü tabakalarının tamamını, tazyik ile sökmek mümkün olmadığı gibi, bu işlemin yapılabilmesi için yerinden sökülen peteklerin oksijen ile temas etmesi, korozyon gibi sorunların oluşmasına neden oluyordu.

Günümüzde, eski usul yöntemlerin yerini petek temizleme makineleri ile yapılan kimyasal temizlikler almıştır. Bu sayede peteklerin sökülmesine gerek kalmadan, tesisatın içerisinde devir daim oluşturularak, oluşan kireç tabakaları sökülebiliyor, hacim kaybına uğramış olan tesisat boruları ilk günkü gibi temizlenerek içerisinde dolaşan suyun sağlıklı bir şekilde devir daim yapmasını sağlanarak, sağlıklı bir sirkülasyon ortamı oluşturulabilmektedir. Petek temizleme makineleri ve kimyasallarla yapılan temizlikler, iki yıl gibi bir süre zarfında ikinci bir temizlik işlemi gerektirmez. Çünkü tesisat içerisinde devir daim yapılan kimyasal, yeni kireç ve tortul oluşumunu uzunca bir süre etkisiz hale getirecektir. Düzenli periyotlarda petek temizliğinin yapılmaması, içeride oluşan mevcut kireç tabakalarının daha da kalınlaşması anlamına gelir ki; bu tabaka ne kadar kalınlaşırsa alacağınız ısının oranı bu kalınlığa bağlı olarak düşecektir. Bunu yanı sıra peteklerin diplerine çökelen bu zararlı partiküller suyun bu kısımlarda sirküle olamamasını sağlayacak ve peteklerinizin alt kısımlarının ısınmamasına neden olacaktır. Aynı zamanda kireç ve tortullara bağlı olarak daralan boru hacimleri suyun sağlıklı bir şekilde sirküle olmasını sağlayan diğer bir etken olarak gösterilebilir.

Petek temizliğinin normal şartlarda yapılması gereken süre 2 yıldır. Petek temizliği evinizdeki petek sayısına bağlı olarak, yapılan temizliğin süresi değişebilmektedir. Standart bir tesisatın temizlenme süresi yaklaşık 3 ila 4 saat arasında değişmektedir. Petek temizliği ile yukarıda saymış olduğumuz bir çok ısınamama probleminin önüne geçebilir, yüksek faturalar ile uğraşmaktan kurtulabilir ve sarfettiğiniz yakıt kadar, ısı enerjisi alabilirsiniz. Kış dönemi boyunca bu anlamda alınacak tam performans faturalarınızın düşmesine neden olacağından ısınma ihtiyacınızdan tasarruf edebilme imkanına ulaşacaksınız. Petek temizleme yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiyi http://istanbulpetektemizligi.com/ adresinde bulabilirsiniz