PCI Express 5.0 Geliyor

PCI Express 5.0 (PCIe 5.0) geliştirme çalışmaları devam ediyor. Detaylar haberimizde.

PCI-SIG Geliştirici Konferansı’nda PCI Express 5.0 (PCIe 5.0)’ın geliştirilmesinde 0.3 sürümü aşamasına gelindiği duyuruldu. 0.7 ve 1.0 sürümlerinin ardından ise tamamlanmış olan özellikler üreticilere bildirilecek.

Tahminlere göre PCI Express 5.0, 2019 yılında hazır olacak ve tek veri yolunda 32 GT/s değeri sunacak. Bu hızın şu an PCI Express 3.0 x4 bağlantısı ile sunulanla aynı hız olduğu belirtiliyor. Bu arada PCIe 4.0 da unutulmuş değil. PCIe 4.0 ürünlerinin 2018’de hazır olacağı ve Intel’in 8. nesil işlemcileri ile birlikte geleceği belirtiliyor. Intel bu durumu onayladı. Şimdiye kadarki işaretlerin, teknolojinin 2018 yılının ikinci ya da üçüncü çeyreğinde kullanıcılarla buluşacağı yönünde olduğu ifade ediliyor. AMD ise PCIe 4.0 için 2020 yılını hedeflemiş durumda.

PCI Express 5.0 ile teknoloji şirketlerinin oldukça heyecanlandığı belirtiliyor. Ethernetin 400 Gb/s ve çift 200 Gb/s InfiniBand değerlerine ulaşacağı söyleniyor. Bu sayede büyük veri için gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda önemli gelişmeler yaşanacak. NVMe SSD gibi daha düşük performanslı cihazlarda yüksek hızlar elde etmek için daha az veri yolu kullanmanın mümkün hale geleceğine değiniliyor. Cihaz başına PCI Express yolundaki azalma güç tüketimini ve Ar-Ge maliyetlerini de düşürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.