Kız çocukları evcilik dedikleri oyunları oynarken kadın olmayı öğrenirler. Yemek yaparlar, bulaşık yıkarlar, ütü yaparlar, temizlik yaparlar. Annelerine bazen bu işleri yaparken yardım ederler. Özellikle hamur işi yaparken pek çok kadın kız çocuklarını da olaya katarak hem eğlendiriler hem öğretirler. Bilgisayar oyun dünyası bu konunda işlendiği bir yer olarak son günlerde çok popüler oyunlar kurgulamaya başladı. Yemek yapmak, hamur işleri yapmak veya pasta yapma oyunları gibi oyunlar ile kız çocuklarını eğitmek amaç edinilmektedir.

pasta-yapma-oyunu

Mutfak kültürünü öğretmek, yapılacak yemeğe, hamur işine veya pastaya uygun malzemenin seçilmesi, belli bir sıra ile hazırlığın yapılması, pişirilmesinin öğretilmesi pasta oyunları gibi oyunlarda kullanılan ana temanın temel unsurlarıdır. Bazı pasta yapma oyunlarında pasta süslemekte oyunun önemli bir bölümü olarak yer almaktadır. Yapım için gerekli malzemeler, fırın malzemeleri, kalıplar vs gibi tüm pişirici malzemeleri sağ tuş ile tıklayarak pastayı yapacak, yardımcı malzemeleri yine fareyi tıklayarak pastayı süsleyecek ve sunuma hazır hale getireceksiniz.

Çocuklar tatlı, şekerleme, çikolata ve pastayı severler. Onların özellikle bu yiyeceklerin yapılma şeklini ve süreçlerini annelerinden öğrenmeleri ve mutfağa adım atmadan önce süreci tanımaları adına yapılan bilgisayar oyunları bu anlamada önemlidir. En çok oynana yemek ve pasta yapma oyunu gibi oyunlar annelerin kız çocuklarını yavaş yavaş mutfağa hazırlaması, onlara yemek yapmanın, tatlı yapmanın, pasta yapmanın bir nevi sanat olduğunu öğretmeleri için önemli yer tutmaktadır.