Paslanmaz Çelik Borunun Tüm Özellikleri

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik, yapısal olarak korozyona karşı dayanıklılığı olduğu için tercih edilirler. Pek çok farklı alanda kullanılabilirler. Sektörde öncü firma Borşen Boru Sanayi A.Ş. tarafından üretilen her boy ve ebatta paslanmaz borular fiyat avantajı ile birlikte bulunabilmektedir. Paslanmaz fittings ile montaj yapıldığında daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmaktadır. Paslanmaz çelik borular 5 farklı grupta ayrılırlar. Bunlar sırasıyla;

  • Östenitik paslanmaz çelikler
  • Ferritik paslanmaz çelikler
  • Martensitik paslanmaz çelikler
  • Dubleks paslanmaz çelikler
  • Çökelmeyle sertleştirilmiş paslanmaz çelikler

Östenitik Paslanmaz Çelik Özellikleri

Bu çelik grubu piyasada 300 serisi olarak da bilinir, toplam paslanmaz çelik üretiminin %60ını kapsamaktadır. Düşük sıcaklıklardan, ergime sıcaklıklarına kadar dayanıklı olması amacıyla nikel ve mangan kullanılarak üretilirler. İçeriğindeki maksimum %0.15 oranında karbon, minimum %16 oranında krom bileşeni ile östenitik yapı elde edilir. En çok kullanılan türü 304 ve 316l kalite paslanmaz çeliklerdir.

Ferritik Paslanmaz Çelikler

Ferritik paslanmaz çelikler bileşenlerinde genellikle nikel içermezler. Ferritik yapıyı oluşturan içeriğinde %010.5 ile %30 arasında bulunan krom elementidir. İçerisinde krom elementinin yanı sıra molibden, titanyum vanadyum gibi elementlerde kullanılmaktadır. Yüksek krom içermesi sayesinde çok yüksek korozyon dayanımına sahip bir çelik türüdür. Sadece tavlama ve ısıl işlemden geçirilirler.

Martensitik Paslanmaz Çelikler

Martensitik paslanmaz çelikler, %12 ile %15 oranında krom, %0.2 ile %1 oranında molibden ve %0.1 ile %1.2 oranında karbondan oluşur. Genellikle nikel içermezler. Bu tür çelikler manyetiktirler. Östenitik ve ferritik çeliğe göre korozyona olan dayanımı daha düşük seviyelerdedir ancak işlenebilir özelliği çok daha yüksektir.

Dubleks Paslanmaz Çelikler

Dubleks paslanmaz çelikler, östenitik paslanmaz çeliklere kıyasla daha yüksek bir dayanıma ve korozyon direncine sahiptir. Dubleks çelikte %19 ile %28 oranında krom, %5 oranına kadar molibden ve düşük oranlarda nikel bulunur. Düşük ve yüksek sıcaklıklarda çok kırılgan bir üründür.

Çökelmeyle Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelikler

Çökelmeyle sertleştirilmiş paslanmaz çelikler, krom ve nikel içerikli martensitik ve östenitik çeliklerin arasında ikisinin de özelliklerini taşıyan bir paslanmaz çelik türüdür. Hem ısıl işlem mukavemetine hem de yüksek korozyon direncine sahiptir.

Paslanmaz çelik boru ve diğer fittings elemanları için daha detaylı bilgiyi Borşen mühendislerinden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.