2005 yılında çıkan Türkiye‘nin ilk milli işletim sistemi Pardus’dan bir süredir haber alınamıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Pardus’un neden başarısız olduğundan bahsetti.

Tübitak tarafından 2005 yılında ilk versiyonu çıkan, Türkiye’nin ilk yerli işletim sistemi Pardus uzun bir süre boyunca hem bireysel tüketiciler hem de kamu kuruşlarında kullanıldı.

Linux çekirdeği üzerine inşa edilen ve 6 yıl boyunca 5 ana sürümü çıkarılan işletim sisteminin ekibi, 2013 yılında köklü bir değişikliğe gitmiş ve işletim sistemi Debian tabanlı olarak yoluna devam etmişti.

Daha sonra Fatih Projesi‘nde boy gösteren işletim sistemi, bugünlerde adının tekrar çıkmasıyla birlikte kendini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pardus Hakkında Konuştu

Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Teknolojiye ve bilime olan önemin altını çizerken, Pardus’dan şu şekilde bahsetti.

“Eğer siz kendi teknolojinizi, kendi biliminizi üretemiyorsanız onun kültüründe ve değerinde de belirleyici olamazsınız” diyen Erdoğan, Pardus projesinin neden başarısız olduğuna dair “Tübitak’ın ürettiği Pardus’ta kullanılan teknoloji bize ait olmadığı için geçerli ve yaygın kullanılan bir ürün olmadı.” açıklamasını yaptı.

Pardus Gerçekten Yerli İşletim Sistemi miydi ?

Tübitak mühendisleri tarafından 2003 yılında geliştirilmesine başlanan ve ilk sürümü 2005 yılında çıkan Pardus işletim sistemi, aslında gerçekten yerli işletim sistemiydi.

O dönemde geliştirilen Pardus, hiçbir dağıtım baz alınmaksızın direkt olarak Linux çekirdeği üzerine inşa edilmişti. Aynı zamanda sisteminin önemli fonksiyonları; ÇOMAR, PİSİ, YALI ve Kaptan yazılımları tarafından sağlanıyordu.

2011.2 sürümüne kadar gerçekten yerli işletim sistemi olan Pardus’un ekibi, 2012 yılında Tübitak tarafından baştan sona değiştirildi. Yeni ekibin, Pardus için Debian dağıtımının altyapısını kullanmaya başlamasıyla birlikte Pardus, yerli işletim sistemi sıfatını da bir nevi kaybetmiş oldu.

En son 2015 yılında kurumsal müşteriler için çıkışını yapan Pardus, aynı zamanda akıllı tahta projesi olan Fatih için de özelleştirilmişti.