okey oyna

Pandemi Açısından ISO 27001 Bilgi Güvenliği

Bilgi güvenliği yönetim sistemi ISO 27001 coronavirüs ile birlikte daha fazla önem kazandı. Çünkü çok sayıda firma işlerini evden ve uzaktan çalışma ile gerçekleştirdi.

Uzaktan erişim bilindiği üzere bilgi güvenliğinin hassas noktaları arasında yer alır. Erişim yetkilerinin, parola ve şifrelerin, log kayıtlarının tutulmasını ve istenmeyen değişikliklere karşı duyarlı olunmasını zorunlu kılar.

Tamda bu nedenle bilgi güvenliği neredeyse çoğu şirketin özellikle beyaz yaka çalışanlarına yönelik artan bir değer kazandı. Buna birde acil durumlar kapsamında eklenmesi gereken politika ve talimatlar eklendi. Zira böyle bir pandemi süreci yaşadığımız yüzyıl içerisinde bu boyutta ilk defa gerçekleşti.

Risklerin arttığı hatta bireysel tedirginliklerin ön plana çıktığı bu türden dönemlerde ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemine sahip olmanın ne denli önemli olduğu bir kez daha test edilmiş oldu.

Mevcuden halen bir iso sistemine sahip firmaların mevcut durum ve risk analizlerine göre ilgili dokümanlarını güncel tutmaları ve gerekiyorsa yenilik ihtiyaçlarını değişim yönetim maddesine uygun gerçeğe dönüştürmeleri gerekiyor.

Bu türden geliştirmelerin kalite yönetim sistemlerinde temel olgu olduğunu unutmamak gerekiyor. Artık neredeyse her firmanın hijyen ve virüsten korunma prosedürleri ve talimatları bulunmak zorunda. Buda bizlere bir kez daha yönetim sistemlerinin ne denli gerekli olduğunu gösteriyor.

Pandemi açısından ele alındığında tamamen farklı anlamlar yüklenen bilgi güvenliğinin önemi daha da ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Eğer firmada halen bir iso 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi yoksa bu durumda buradaki gibi bir firmadan yardım alınabilir.

Okey Oyna
 1.274 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir