Oyunlarda Ping Düşürme Yöntemleri

Oyunlarda Ping Düşürme

Online oyunlarda ping düşürme yöntemlerini sizler için derledik.

Online Oyunlarda Ping Düşürme

Online oyun oynayanlar için ping süresi çok önemli. Oyunlarda sorun yaşıyorsanız ping düşürme için bu ipuçları tam size göre.

Son yıllarda oyun dünyasında yaşanan en büyük devrimlerden birisi online oyunlar oldu. İnternetin hemen her eve girmesi ile insanların birlikte oyun oynama isteği, online oyunları ortaya çıkardı. Milyonlarca oyuncunun katıldığı bu akım çok keyifli olsa da bazen teknik sorunlar oyuncuları çileden çıkarabiliyor. Oynadığınız oyunda ping düşürme yöntemlerini araştıranlar için oldukça etkili ipuçlarından bahsettik.

Oyunlarda Ping Düşürme

Bilmeyenler için kısaca bahsedelim; ping bilgisayarınızla hedef sunucu arasındaki bağlantının iletim süresidir. Bu süre yani gecikme ne kadar yüksek olursa oyunlarda hareketleriniz o kadar geç yansır. Önemli FPS oyunlarında 70 ms’in üzerindeki ping çoğunlukla sorunlara neden olur. Bu nedenle önemli oyunlar başta olmak üzere pek çok oyunda ping kontrol altında tutulmalıdır.

Her zaman en düşük gecikme süresine ulaşamazsınız. Örneğin League of Legends’in Türkiye sunucusunda oynarsanız ortalama bir internet bağlantısı ile pinginiz yüksek olmayacaktır. Aynı internet bağlantısı ile Almanya’daki sunucuya bağlanırsanız ping daha yüksek olacaktır. İnternetinizin ulaşabileceği ideal gecikme değerine bahsettiğimiz ipuçları ile erişebilirsiniz.

Kablolu İnternet Kablosuzdan Her Zaman Daha Hızlı

Ethernet Kablosu Ping Düşürme

Kablosuz internet bağlantısı ne yaparsanız yapın teknolojisi gereği oyunlarda gecikmeye neden olur. Üst segment modemler gecikmeyi kablolar kadar azaltabilse de maliyet anlamında kablolu internet her zaman daha hızlıdır. Oyunları kablolu internet ile oynamak en bilinen ping düşürme yöntemlerinden birisidir. Bu nedenle bilgisayarınızda Wi-Fi yerine Ethernet kablosunu kullanmak daha düşük gecikmelere neden olacak.

Yakındaki Oyun Sunucusunu Seçmelisiniz

LoL Sunucuları – Ping Düşürme

Oyunun sunucusunu değiştirmek her oyunda mümkün olmasa da buna imkan veren oyunlarda size en yakın sunucuyu seçin. Oynadığınız oyunun Türkiye sunucusu varsa ve siz de Türkiye’de ikamet ediyorsanız ideal bağlantıyı kurmuş olursunuz. Her oyun firması Türkiye sunucusunu açmasa da en azından size konum olarak yakın olanı seçmeye dikkat edin. Örneğin Türkiye sunucusu yoksa ve Almanya sunucusu varsa Almanya’yı seçmek mantıklı bir tercih olacaktır.

Modeminize Dinlenmesi İçin Zaman Tanımalısınız

Modemlerin içinde ısı yayan bileşenler bulunur. Özellikle ucuz modemlerin soğutması çok kaliteli olmadığı için yüksek ısılar performans kaybına sebep olur. Bunu önleyebilmek için modeminizi ara ara kapatıp dinlendirmelisiniz. Modeminizi haftada 1 kez bile olsa en az 20-30 dakikalığına kapatın. Eğer bunu yapmaya zamanınız yoksa bile yeniden başlatmanız da etkili olur.

VPN Kullanmayın

Ping düşürme ile ilgili en yaygın şehir efsanelerinden birisi de VPN kullanmanın daha düşük pingle oynamayı sağlayacağıdır. Bu tamamen yanlış bir bilgi. VPN ile bağlantı kurduğunuzda ekranda daha düşük ping değerleri görebilirsiniz ancak arka planda işler pek de öyle değil. Bilgisayarınızın doğrudan oyun sunucusuna bağlanması gerekirken önce VPN’e, daha sonra oyun sunucusuna bağlanmasına sebep olursunuz. Bu da yolu uzatarak pingin daha da yükselmesine sebep olur.

Windows’ta Yazılabilecek Bazı Komutlar

Bağlantı problemleri yaşadığınızda klavyenizin Başlat ve R tuşlarına bastıktan sonra Çalıştır penceresini açabilirsiniz. Bu pencereyi Başlat’ta aratarak da bulabilirsiniz. Açtıktan sonra sırasıyla aşağıdaki komutları yazmanız internetinizi biraz daha rahatlatacaktır.

ipconfig /release (İnternet bağlantınızı keser)

ipconfig /renew (İnternet bağlantınızı geri getirir)

ipconfig /flushdns (DNS önbelleğini temizler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir