okey oyna

Oyun Bilgisayarı Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncuların bilgisayar toplarken dikkat etmeleri gerekenlerin tüm detayları haberimizde.

Oyuncu bilgisayarı toplarken hangi bileşenlere ve hangi parçalara özellikle dikkat etmek gerekir? İşlemci, anakart, RAM ve ekran kartı gibi ana bileşenleri seçerken nasıl bir yol izlenmeli. Bilinmesi gereken yönlerle oyun bilgisayarı toplarken dikkat etmesi gereken herşeyi sizler için derledik.

İlk ve en önemli konu kesinlikle nasıl bir oyuncu olduğunuz. Hangi türde oyunları sevdiğiniz ve vakit geçirdiğiniz toplayacağınız sistemin fiyat noktasında belirleyici etken olacak. E-Spor oyunları genelde orta seviye sistemlerde yüksek performanslara ulaşırken Battlefield 1 gibi AAA oyunlar yüksek sistem gereksinimleri ile karşımıza çıkmaktadırlar. Bu nedenle nasıl bir oyun skalanız olduğunu iyi bilmek doğru bileşenleri bir araya getirmek açısından size çok yardımcı olacak.

İşlemci seçimi anakart seçimini direk olarak etkileyecek. İşlemci yongası toplanılacak oyuncu sistemine hayat verecek en önemli parça. Bu nedenle hızı, mimarisi, çarpan kilidi olup olmaması, çekirdek sayısı, oyunlardaki ortalama performansı incelenmesi gereken önemli konulardır.

Intel ve AMD işlemcilerinden hangi nesil veya hangi hızda olanın seçileceği bu nedenle sistemin genel performansını direk etkileyecek. Örneğin eğer işlemciye sıvı soğutma sağlayacak ve hız aşırtması yapılacaksa Intel’in K serisi işlemcisine ihtiyaç olacaktır.

Bir oyuncu bilgisayarının kalbi işlemci ise onun enerji depoladığı vücut anakarttır. Alınan tüm bileşenler onun üzerinde bir araya getirilmektedir. Yüksek teknolojili bir işlemci ile anakart alt seviye anakart ile kullanılamaz. Eğer bu denenirse sonuçları özenle toplanan sistemin yanıp kül olması bile olabilir.

Alınacak kartın hangi işlemci modelleri ile uyumlu olduğunu ve soket yapısını düşünerek seçmek çok önemli. FSB hızına da dikkate almak gerekiyor. Bu özellik bilgisayara takılacak RAM’lerin çalışma hızlarını direk olarak etkileyecektir. Bunun dışında USB çıkışlarına, verdiği SATA desteğine ve bellek mimarisine de önem vermek gerekmektedir.

Anakart seçildiğinde tüm sistemi onun üzerine kurmak gerekiyor. Bu nedenle kararı en iyi performansı alacak şekilde vermek önemli. Bu noktada belirleyici husus anakart. Örneğin anakart 2.400 Mhz hızı destekliyor. 300 Mhz bellek kiti almak hiçbir işe yaramayacak. Bu nedenle seçimi ona göre yapmak gerekir. Ayrıca anakartı inceleyerek DDR teknolojisine dikkat etmek onun DDR3 mü yoksa DDR4 mü desteklediğini iyi bilmek gerekmektedir.

Oynanacak oyunlara göre bir hedef koymak gerekiyor. Eğer yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunlar düşünülüyorsa en az 16 GB RAM satın almak önemli bir konu. Bellek kitlerini ise çiftler halinde satın almak daha doğru bir seçim olacaktır. 16 GB’lık tekli bellek yerine her zaman 8 + 8, 4 + 4 ya da 16 + 16 şeklinde dizilimler tercih edilmeli.

Varsayalım e-spor oyunları ve orta seviye grafik isteyen oyunları tercih ediyorsunuz. Bu durumda NVIDIA GeForce GTX 1050, GTX 1050Ti veya AMD RX 560 gibi bir ekran katı rahatlıkla yetecektir. Ancak 1.080p’de yüksek grafikli oyunlar için RX 570, GTX 1060 gibi kartlar tercih edilmeli. 4K’da akıcı oyun deneyimi hedefi varsa bu durumda GTX 1080 Ti’a bile geçilebilir. Elbette Bu seçimler sistemin fiyatını direk olarak etkileyecek.

Çift ekran kartlı dev bir oyuncu sistemi düşünülüyorsa hem kasa hem de güç kaynağı buna göre değişecektir. Mevcut parçaların güç tüketimlerini iyi değerlendirip ona göre seçim yapmak gerekir. Burada önemli nokta kalite olacak. Güç kaynağı seçimi çok önemli. Fiyatı düşürmek için alınacak kalitesiz bir ürün tüm sistemi kül edebilecek sorunlara yol açabilir. Bu seçimi yaparken verimlilik noktasında 80+ etiketine dikkat etmek gerekiyor.

Sabit disk tarafında ise opsiyonlar tamamen kullanıcıya kalıyor. Genelde oyuncu bilgisayarlarında işletim sisteminin kurulumu için 256 GB‘lik SSD ve depolama için 2 TB 7.200 RPM‘lik bir sabit disk iş görecektir. Sabit disk seçimi bütçeye göre esnetilebilir.

Okey Oyna
 462 defa okundu

1 Yorum

  1. Çift ekran kartı almak ve kurmak ne kadar mantıklı? Örneğin 1050ti 2 adet yada AMD rx 570 2 adet almanın faydası nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir