okey oyna

Otonom Vale Sistemi Geliyor

Otonom Vale Sistemi

Bosch ve Ford firmalarının ortaklığı ile geliştirilen otonom vale sistemi tanıtıldı. Otonom vale park sistemi ile artık park sorunu ortadan kalkacak.

Otonom Vale Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Otonom araçlar insanlar için büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu sürüş kolaylığı artık park esnasında da yaşanabilecek. ABD‘nin Detroit şehrinde resmiyet kazanan, Bosch ve Ford firmaları tarafından geliştirilen otonom vale park sistemi büyük kolaylıklar sağlayacak.

Daha önce Bosch ve Daimler tarafından geliştirilen sistemle benzerlik taşıyan bu sistem, V2I isimli araçtan altyapıya iletişim teknolojisi ile donatılmış. Ford Escape modelleri ile iletişim kurabilen model, garajdaki araçları ve yayaları algılayabiliyor. Tüm engelleri algılayabilen sistem, boş bir park yeri bulduğunda, aracın o alana park edilmesine imkan sağlıyor. Üstelik bu işlemler hiçbir insan müdahalesi olmadan gerçekleşiyor.

Otoparklar Daha Efektif Kullanılacak

Şimdilik yalnızca tanıtım amacı ile kurulan bu sistem isteyen kişiler tarafından kullanılabilecek. Sürücüler, araçlarını daha önce belirlenen noktaya bırakacak ve tek dokunuşla araçlarını çağırabilecek. Ford verilerine göre bu sistem otopark alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayacak. Böylelikle park alanlarına yüzde 20 oranında daha fazla aracın park edebileceği ifade edildi.

Okey Oyna
 1.136 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir