Otonom Savaş Uçağı: Anduril Fury

Otonom Savaş Uçağı Anduril Fury

ABD‘li savunma firması Anduril Fury insansız savaş uçağının arkasındaki ileri düzey tasarım ve mühendislik şirketi olan Blue Force Technologies‘i satın aldı.

Otonom Savaş Uçağı: Anduril Fury

2023’de Türkiye dahil dünya genelinde savunma sanayi pazarındaki aktifliğin arttığı bilinen bir gerçek. Bu noktada Baykar Teknoloji‘nın ürettiği birçok ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını örnek göstermek mümkün. Peki ülkemizi bir kenara koyarsak yurt dışında bu alanda ne gibi gelişmeler yaşanıyor?

Anduril Şirketi Blue Force Technologies’i Satın Aldı

Son olarak savunma sanayi sektörünü yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. ABD’li savunma firması Anduril, Fury adlı savaş uçağı‘nın arkasındaki ileri düzey tasarım ve mühendislik şirketi olan Blue Force Technologies’i satın aldığını açıkladı. Bu satın alma ile Blue Force Technologies ve üretiği savunma araçları artık Anduril ismi ile karşımıza çıkacak. Kısa bir süre önce yeniden markalanan Fury paylaşılan bir YouTube videosu ile resmiyet kazandı.

Otonom Savaş Uçağı Anduril Fury

Anduril Fury üst düzey savaşlar için üretilmiş yüksek performanslı ve çok görevli bir otonom hava aracı olarak dikkat çekiyor. Yeteneklerini Lattice AI yazılımı ile ortaya çıkaran insansız savaş uçağı, görev otonomisinin geliştirilmesini, test edilmesini ve operasyonel gerçekliğe dönüştürülmesini hızlandırmak ve rakipsiz caydırıcılık için bir avantaj sağlamak amacıyla tasarlanmış.

Anduril Fury’nin Saatlik Uçuş Maliyeti 5.000 Dolar

Fury otonom savaş uçağı 8.5 metre uzunluğa ve 5 metre kanat açıklığına sahip ve 2.267 kg maksimum kalkış ağırlığı ile karşımıza çıktı. Uçağın en dikkat çeken özelliklerinden birisi de maaliyeti. Çünkü bir süre önce paylaşılan raporda F-22 Raptor‘un uçuş maliyetinin saatte 58.000, F-35’in 36.000, F-15EX’in 27.000 ve F-16’nın ise 22.000 dolar olduğu ifade edildi. Anduril Fury’nin ise saatlik uçuş maliyeti 5.000 dolarla bu uçaklara göre oldukça ucuz olduğunun altı çizildi.

2019 Yılından İtibaren Geliştirilmeye Devam Ediyor

Anduril yani eski ismiyle Blue Force Fury 2019 yılından itibaren geliştirme aşamasında ve testleri hala devam etmektedir.

Anduril Fury Video

Anduril Fury’nin tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir