OpenAI İşlemci Üretmek İçin Çalışmalara Başladı

OpenAI GPU

Yapay zeka pazarında önemli bir konumda olan OpenAI şirketi kendi işlemcisini üretmek için çalışmalara başladı.

OpenAI Kendi İşlemcisini Üretmek İçin Çalışmalara Başladı

OpenAI firması kendi yapay zeka donanımını üretmek için adım atmaya hazırlanıyor. Firma özel çözümler üretebilmek için Nvidia benzeri bir başka şirketin donanımına bağımlı olmaktan kurtulmayı amaçlıyor.

Tom’s Hardware internet sitesinde paylaşılan habere göre OpenAI kendi yapay zeka işlemcilerini üretmek için görüşmeler yapıyor. Bu işlemciler büyük ihtimalle Sinirsel İşlem Birimi (Neural Network Processing Unit = NPU) olacak.

Yapay zeka ile ilgili görevler için ayrılmış işlemciler olan NPU’lar yapay zeka bilgisayarlarında konumlanıyorlar. Bir GPU’nun işlemciyi grafik işleme görevlerinden kurtarması gibi bir NPU özel olarak yapay zeka işlemleri ile ilgilenmek için tasarlandığı için yine işlemciyi bilgiyi işleme görevinden kurtarıyor.

OpenAI Nvidia’nın Donanımı Yerine Kendi NPU’larını Kullanacak

Eğer bu plan gerçekleşirse OpenAI muhtemelen Nvidia’nın donanımını bırakıp kendi üreteceği NPU’ları kullanacak. Bunun tamamlanmasından sonra donanımı kamu hizmetine sunmak isteyen firmalara satış ya da kiralama yapmaya da başlayabilir. Tüketici mağazalarında OpenAI markalı donanımları görmek pek mümkün olmasa da imkansız da değil.

Nvidia yapay zeka yarışında firmasını öne çıkararak ABD’de en değerli üçüncü firma olmayı başardı. Bir firma yapay zeka pazarına girmek istediğinde Nvidia donanımı alıyordu. Hatta OpenAI ve Microsoft’un yapay zeka girişimleri bile Nvidia donanımının üzerine kurulmuş durumda.

Nvidia Konumunu Kaybetse Bile Yarıştan Çekilmeyecek

Firmalar Nvidia’nın donanımına bağımlı olmaktan kaçınmak ve kendi çözümlerini üretmek istiyorlar. Bu durum Nvidia için bir problem oluşturmuyor. Firma mevcut sistemlerde yer alan GPU’ları kullanarak çözümler sağlayan kendi yapay zeka sohbet botu olan Chat With RTX’i piyasaya sürerek bu donanım hamlelerine cevap vermiş oldu. Dolayısıyla Nvidia ilerleyen zamanlarda yapay zeka donanımı alanındaki konumunu kaybetse de yarıştan çekilmiş olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir