Sanal Sınıf ve Özel Ders Platformunun Kullanılması

İnternetten özel ders sistemi okulsayfam.com farkıyla evinize geldi. Evinizden, işyerinizden, ofisinizden ve bilgisayar bağlantınızın olduğu her yerden canlı ders sistemine giriş yapabilirsiniz. Üstelik cep telefonunuzdan da sanal dershaneye giriş yaparak ödevlerinizi, sınavlarınızı, ders notlarınızı kontrol edebilirsiniz. Eğitimci ve öğrenci iletişimini seri ve hızlı hale getirebilecek tüm modülleri ve gereksinimleri barındıran bir “özel dershane” oluşturduk. Sınav sistemi, ödev modülü, canlı sınıf, akıllı tahta, başarı rozeti ve bir çok modül ile alanında en iyi olmaya aday. Özel ders platformunu resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Adım adım özel dershane anlatımına geçelim.

Özel Dershane Anasayfası: moodle.okulsayfam.com

Eğer özel dershane sistemine girebilmek için hesabınız yoksa öğrenci iseniz http://okulsayfam.com/ozel-ders-talep-formu öğretmen ya da eğitimci iseniz http://okulsayfam.com/ozel-ders-talep-formu-ogretmenler-icin hesap oluşturma talebinde bulunabilirsiniz. Üye girişi yaptıktan sonra sol tarafta kayıtlı olduğumuz dersleri görebiliyoruz. “Derslerim” sekmesine tıklayarak kayıtlı bulunduğumuz derslere bakalım.

ders-1

Gördüğünüz üzere kayıtlı olduğumuz dersler karşımıza çıktı. Burada yer alan özel derslere istediğiniz zaman göz atabilir, varsa eğitimci tarafından verilen ödevlerinizi yapabilir, süresi dolmadan evvel yapılması gereken sınav varsa sınavınızı tamamlayabilirsiniz. İlk sırada yer alan özel derse örnek olması açısından göz atalım:

ders-2

Görmek istediğimiz özel ders açıldı. Burası tamamen öğrenci ve öğretmene ait bir alan. Bu özel derse kayıt olmayan hiçkimse içerikleri göremez ve erişemez. Eğitimci ve öğretmen olanlar bu alana istedikleri kadar etkinlik ekleyebilir. Bu etkinlikler arasında “sınav, ödev, kaynak, haber, duyuru, bilgi, temel eğitim etkinlikleri, matematiksel formüller, doğru yanlış sorular, seçmeli sorular” ve bir çok temel eğitim etkinliği eklenebilmektedir. Sevgili eğitimciler, düzenlemelerin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız öğrenmek için moodle.okulsayfam.com/mod/page/view.php?id=53

Özel ders saatimiz yaklaşınca derse giriş yapabiliriz demektir. Zaten özel dersi verecek olan eğitimci, öğrencisini sürekli bilgilendirerek hangi saatte nerede ve nasıl olması gerektiğini söyleyecektir. Eğitimci ve öğrenci telefon ile sürekli iletişim halindedir. Sanal sınıf uygulamasına tıklayarak öğretmenimiz ile buluşacağımız canlı derse gidelim:

ders-3

Gördüğünüz üzere, aşağıdaki görüntü canlı ders sistemine ait bir görüntü. Sağ tarafta öğrenci ve eğitimci arasında yazışma yapılır. Canlı ders sistemi eğitimcinin kontrolündedir. Canlı ders sisteminde, “kamera açma, sesli iletişim kurma, panoya sunum yükleme, akıllı tahta araçları ile çizimler yapabilme, öğrenci arkadaşların sesini açma ya da kapatma, öğrencilerin el kaldırarak söz alması, sunum alanının tam ekran yapılması” gibi pek çok özellik yer almaktadır.

ders-4

ders-5

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.