Online Oyunlarda Ethernet ve Wi-Fi 6 Hızları

Lost Ark Online Oyun

Online oyunlarda ethernet mi daha hızlı yoksa Wi-Fi 6 mı sorularının cevapları ve tüm merak edilenler yazımızda.

Ethernet mi Wi-Fi 6 mı?

Online oyun oynayanların en çok şikayet ettiği sorunlardan birisi yüksek ping süresidir. Bazen oyun sunucularından, bazen de oyuncuların internet hızından kaynaklanan bu sorunu yaşamayı hiçbir oyuncu istemez. Gelişen teknoloji ile veri aktarımları hızlanıyor ve teknik tarafta pingi düşürmek için neler olup bittiğini merak ediyoruz. Yıllardır kullanılan 2 internet bağlantı teknolojilerinden ethernet (kablolu internet) ve Wi-Fi (kablosuz internet) kıyaslamasında kimin kazandığını sizler için açıklıyoruz.

Ethernet ve Wi-Fi 6 Nedir?

Genel bilinenin aksine ethernet teknolojisi yerinde sayan bir internet bağlantısı yöntemi değil. CAT isimli standart altında ethernet de seviye atlamaya devam ediyor. Şu anda en güncel ethernet bağlantı teknolojisi CAT 6’dır. Ethernet oyunlarda düşük ping isteyen oyuncular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Çünkü doğrudan kablo ile internete bağlanıldığı için gecikme sorunu olmuyor.

Wi-Fi ise ofis ortamlarında daha çok genel kullanım için tercih edilse de oyuncular için pek iyi bir seçim değil. En iyi senaryoda bile Wi-Fi, gecikme süresinden dolayı ethernet’in gölgesinde kalıyor. Wi-Fi’ın kablo karışıklıklarını önlemek gibi önemli avantajları olsa da ne yazık ki online oyunlar için çok da iyi değil.

Yine de Wi-Fi teknolojisi gelişiyor ve son olarak Wi-Fi 6 ile tanıştık. Peki teknoloji geliştikçe bu teknolojide daha az gecikme sunuluyor mu?

Ethernet (CAT 6) ve Wi-Fi 6 Gecikme Süreleri

Hızlı bir ethernet bağlantısı ile 2 ms’den az gecikme süreleri sağlanabiliyor. Ancak bu gecikme süresi sadece modem ile cihaz arasındaki süre. İnternetin bulunduğunuz bölgedeki ankastreden ya da binanıza kadar gelen fiberden kaynaklanan bir gecikme süresi de var. Bu süreler oyun deneyiminizi kötü etkileyecek kadar yüksek değil. Wi-Fi bile kullansanız oyunlardaki ping’in en önemli sebebi oyun sunucusudur.

Örneğin Türkiye’den Avrupa’daki bir oyun sunucusuna bağlanırsanız 50 ile 100 ms civarında ping değerleri görmeniz normaldir. Ancak Türkiye’den yine Türkiye’deki bir oyun sunucusuna bağlanırsanız muhtemelen ping süreniz 20 ms’i geçmeyecektir.

Online Oyunlarda En İyi Tercih Ethernet

Eğer iyi koşullarda ethernet ile Wi-Fi 6 kıyaslaması yaparsak ne yazık ki Wi-Fi hala istediğimiz gecikme süresini sunamıyor. Wi-Fi 6 erişilebilen hızları artırsa da kesinlikle bir devrim değil. İyi koşullarda ethernet ile Wi-Fi 6 arasında 10 ile 20 ms gibi ping farkı hala var. Özellikle de CS:GO benzeri sunucuları Avrupa’da olan oyunları oynarken 20 ms ping kritik öneme sahip diyebiliriz.

Sonuç olarak Wi-Fi ile mükemmel diyebileceğimiz seviyede bir online oyun deneyimi malesef günümüz teknolojisinde pek de mümkün değil. Eğer oyunlarda düşük ping süreleri istiyorsanız ethernet kablosu ile internete bağlanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir