Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online İtibar Yönetimi

İnternet itibarı, internet dünyasında kurumların veya bireysel firmaların eylemlerinin nasıl algılandığını, insanların ve diğer firmaların bu firmalara nasıl yöneldiğini gösteren bir algıdır.

Bu algıyı yaratmanın en büyük yolu online itibar yönetimi olmaktadır. Çevrimiçi itibar yönetiminin ortaya çıkmasının temel nedeni; Teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak her düşüncenin internet ve sosyal medya kullanımıyla kolaylıkla ifade edilebilmesi.

İnsanların ürün veya hizmetler hakkındaki düşüncelerini kontrol dışında tutmak, şirketleri devasa hale de getirebilir, aynı zamanda onlara zarar da verebilir. Bu nedenle itibarınızı kapsamlı ve planlı bir şekilde yönetmelisiniz.

Kişisel Markalaşma

Kişisel bir marka oluşturmayla ilgili faaliyetlerin en önemli sütunlarından biri, çevrimiçi itibar yönetimi araştırmasıdır. Bu alandaki başarılı çalışmalar sayesinde kişisel markalaşma yolunda hedeflere çok daha hızlı ulaşmak mümkündür. Dijital ortamda sizinle ilgili olumlu yorumlar ve bilgi paylaşımı, itibarınızı güçlendirecek ve sizi güvenilir bir marka haline getirecektir.

Online İtibar Artırma Hizmeti

Etkili çevrimiçi itibar yönetimi aynı zamanda başarılı bir dijital pazarlama çabasıdır. Bu nedenle, dijital pazarlama ve çevrimiçi itibar yönetiminizin uyumluluğu, başarı oranınızı artıracaktır.

Dijital pazarlama çalışmalarınızın bir parçası olarak yapacağınız başarılı SEO, SEM ve Sosyal Medya araştırmaları, online itibarınızı artırmanıza olanak sağlayacaktır. Bu hizmetleri sizin için en güvenli ve kaliteli şekilde sunan kişiler ve firmalar var.

Marka İmajını Etkiliyor

Tüketiciler artık daha bilinçli. Televizyondaki imajınız, çok para harcadığınız reklamlarınız yeterince etkili değil. Tüketici aramalarında sizin için arama sonuçları, görselinizi daha net hale getirir. Çünkü gerçekleştirdiğiniz reklam ve pazarlama faaliyetleri oluşturmak istediğiniz imajdır.

Online İtibar Yönetimi

Yine de çevrimiçi ortamdaki tüketici imajı, gerçek imajınızı yaratır. Tüketici için önemli olan kendinizi nasıl tanımladığınız değildir. Onun için önemli olan, sizi nasıl gördüğüdür. Bu nedenle, internetteki algı biçiminiz imajınızın önemli bir parçasıdır.

Kalıcı Online İtibar

Markalarla ilgili olumlu ve olumsuz yorumlar kolay kolay kaybolmaz. Çünkü internet hiçbir veriyi unutmaz. Çevrimiçi itibar yönetimi iyi markaları olumlu etkilerken, düşük puan alan markaları da olumsuz etkiliyor. Kötü bir itibar, bir markanın kabusuna dönüşebilir. Gitmesine izin vermiyor. Sürekli çıkıyor. Ek olarak, birden fazla marka hakkına ilişkin olumsuz iddiaları yeterince ele alamazlar. Farkında olmadan itibarlarını kaybederler.

Marka bilgilerinin çevrimiçi ortamda kalıcı olduğunu anladığımızda, herhangi bir dijital lisansın önemini daha iyi anlıyoruz. Bu dijital baskılar hala kalıcı olacaktır. Kalıcı olduğu sürece markalar üzerindeki etkisi artacaktır.

Satın Alma Kararını Etkiliyor

Online marka itibar yönetimi, tüketici satın alma kararlarında önemli bir faktördür. Çevrimiçi marka itibar yönetimi kötüyse ve bu konuda olumsuz yorumlar varsa, tüketici soğuk hissetmeye başlar. Satın alma kararını yeniden değerlendirir. Alternatiflerini keşfetmeye başlar. Geçmişte tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek daha kolaydı.

Reklam ve pazarlama çabalarınızın tüketiciler üzerinde daha büyük bir etkisi oldu. Bir tüketici bir ürün satın aldığında, ürünün reklamını yapmaktan çok başkalarının ürün hakkında söyledikleriyle ilgilenir. Bu nedenle, çevrimiçi itibar yönetimi zayıf olan markalar giderek daha da zor bir duruma evriliyor.

Profesyonel online itibar yönetimi ile ilgili size SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı Mehmet Özdemir‘i tavsiye edebilirim. Mehmet bey Medium blogunda yazdığı makalede bu konuda çok detaylı bilgiler vermiş. Mehmet bey’in makalesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir