Onay Alan İlk Uçan Araba: Terrafugia Transition

Terrafugia Transition

Terrafugia isimli şirket ABD‘nin Federal Havacılık İdaresi‘nden uçan araba için resmi izin almayı başaran ilk firma oldu.

Terrafugia Transition Tüm Testlerde Başarı Sağladı

Çin‘li otomotiv firması Geely‘nin bünyesinde faaliyet gösteren Terrafugia, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı uçan araç projesinde önemli bir adım attı. Firma 10 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü uçan arabası Terrafugia Transition için ABD Federal Havacılık İdaresi‘nden onay aldı.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından Transition‘a verilen izin kapsamında, firma geliştirdiği uçan arabayı ilk olarak uçak olarak kullanabilecek.

2022’de Araba Konseptinde Kullanıma Girecek

Terrafugia’nın uçan araba konseptinde üretilen Transition’un, araba olarak yollara çıkabilmesi için ise biraz daha beklemesi gerekiyor. Bazı iddialara göre Transition’a gerekli iznin 2022’de verileceği ifade ediliyor.

100 beygir gücünde Rotax 912 iS motora sahip olan Transition, saatte 161 km hıza ulaşabiliyor. Ayrıca pervaneleri de bulunan uçak, havalandığında 10 bin feet irtifaya yükselebiliyor.

Firma yetkilisi Kevin Colburn‘un konu ile ilgili açıklamasına göre, uçan arabının 80 günlük test uçuşları tamamlandı ve tüm denemeler başarıyla geçti.

Geleceğin Otomobili Konumunda Yer Alacak

Terrafugia Transition, 2022’den itibaren yollara çıkarsa üretim amacına uygun olarak geleceğin otomobili komunda yer alacak.

 1.717 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir