Okey Nasıl Oynanır?

Okey Oyunu

Okey toplamda 105 taşla oynanan bir masa oyunudur. 105 taşın bir miktarının belirli kurallar dahilinde ıstaka denilen ve genelde tahta veya plastik üzerinde dizilmesi ile oynanır.

Okey Oynamanın Kuralları Nelerdir?

Okey oyunu bazen değişiklikler gösterebilir. Bu değişiklikler genelde ceza puanlarında olabilir. Klasik okey oyununda kurallar şöyledir;

  • Okey taşları 5 li gruplar halinde dizilir. Dağıtıcı kişi 6 tane olan gruptan dağıtmaya başlar. Dağıtan kişi sağındakine 15 diğerlerine 14 taş vererek oyuna başlar.
  • Okey olarak açılan taşın (örneğin kırmızı 10) ise bir üstü yani kırmızı 11 okeydir. Okeyden iki adet bulunur ve her sayının yerine geçebilir.
  • Kırmızı 10 okey ise bir başkasının eline geçen kırmızı 10 gösterge taşı olarak adlandırılır. Kişi bunu oyunun başında söylemelidir.
  • Okey oynarken taşlar sırayla çekilmelidir.
  • Eksik veya fazla taş almak yasaktır.

Bu kurallar dahilinde oyuna başlanır ve ortadan taş alarak el dönmeye başlar.

Per ve Çift Nedir? Nasıl Yapılır?

Oyunun temeli taşları per yaparak fazla taşı masaya yatırarak bitmeye dayanır. Per yöntemi ve çift açma yöntemi şöyledir;

  • Oyunda en az 3 farklı renkten ve aynı sayıdan per olması gerekir. Örneğin mavi 9, kırmızı 9, siyah 9
  • Aynı sayılardan per yapmak isteniyorsa sayılar aynı renk ve arka arkaya olmalıdır. Kırmızı 1 2 3 4 gibi. Fakat dikkat edilmesi gereken 11 12 13 den sonra sadece 1 gelebilir. 13 den sonra 1 2 diye sıralama olmaz. 2 bu sıralamada geçersiz olur.
  • Perden hariç eğer kişi çifte gitmek isterse elinde 7 adet çift olmalıdır. Çift aynı renk ve aynı rakamda geçerlidir. Örneğin siyah 12 den iki adet. Toplamda 7 tane el çifte gitmiş olur.
  • Eğer ortaya açılan taş 13 ise okey 1 olur. Örneğin kırmızı 13 açılan taş ise kırmızı 1 okey kabul edilir.

Oyuncular iki okey taşının kendinde olması durumunda ‘okeye dönme’ denilen işlemi yapar.

Sahte Okey Taşı Nedir?

Oyunda iki adet sahte okey bulunur. Bunlar üzerinde sayı olmayan desenlerdir. Okeyin bir üstü olarak kabul edilir. Ve her el değişiklik gösterir.

Okey Nasıl Kullanılır?

Oyunda okey taşı joker olarak kullanılabilir. Örneğin siyah 9 ve siyah 11 ya var. Okey taşını siyah 10 olarak kullanabilirsiniz. Bütün taşlarınız sıralı ve yerinde ise en son elinizde bir taş açıkta kalacaktır. Bu taş sizin bitme taşınızdır.

Okey Oynamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Okey oynarken dikkat edilmesi gerekenler atılan taşların takip edilmesidir. Her taştan iki adet olduğu için size lazım olan taşın atılıp atılmadığını takip etmeniz lazım.

Ayrıca bazen okey taşlarını yerdeki taşlardan çekeriz. Bu da okey olduğunu fark etmemizi zorlaştırır. Dikkat dağınıklığı ile okey taşını atıp ceza puanı alabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken okey rengini ve sayısını aklımızda tutmak ve okey taşı geldiği zaman ters çevirmektir.

Ayrıca eşli oyun oynamakta mümkündür. Burada sizin yapmadığınız fakat eşinizin yapmış olduğu yanlış hamle sizlere ceza puanı olarak yansır. Ayrıca eşinizin ‘bitmesi’ sizin de bitmiş olduğunuzu gösterir ve oyunun bir elini kazanmış olduğunuzu gösterir. Burada eşinizin attığı taşlara bakmanız ve onun elinin nasıl olduğunu sormanız önemlidir.

Bunun dışında bir sonraki oyun için ıstaka da ki taşlar yere dökülür ve tekrar dizilir. Bu işlem esnasında taşları iyice karıştırmak sıralı taşların gelmesini engelleyecektir.

Kaynakça

Lavivabet (2022, Jan 11). Lavivabet online bahis sitesi. https://lavivabet.cc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.