Eğitim sisteminin değişmesinin ardından öğretmen atama sisteminde de reform denilebilecek değişikliklere gidiliyor. Önceki Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı döneminde başlatılan aday öğretmene stajyerlik aynen devam ederken özellikle ülkemizin doğu ve güneydoğu bölgesindeki öğretmen ihtiyaçlarını karşılamak ve buradaki öğretmeni tutabilmek için yeni bir sistem daha uygulamaya konuyor. Son zamanların en popüler eğitim haberleri arasında çakılı sözleşmeli öğretmenlik yer alıyor.

Şubat Atamasında Yeni Çakılı Sözleşmeli Öğretmenlik Sistemi Başlıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz konuyla ilgili olarak doğu ve güneydoğu bölgesine atanan bir öğretmenin atandıktan sonra özür grubuyla yer değiştirdiği ve bu yüzden de bu bölgelerde sürekli bir öğretmen açığı bulunduğunu ifade etti. Bu bölgelerde öğretmeni tutabilmek için getirilen yeni atama sisteminde atanacak öğretmen sözleşmeli olacak. Yeni sözleşmeli atama sistemine göre atandığı kurumda belli bir süre yer değiştirme yapamayacak.Bu yüzden çakılı sistem olarak da geçen bu yeni dönem ilk Şubat 2017 öğretmen atamasında uygulanacak.

Sözleşmeli çakılı öğretmenlikte başta 5 yıl öğretmen sözleşmeli olarak görev yapacaktı. Bu sert tutum biraz yumuşatıldı ve 5 yıl yerine 3 yıl olarak belirlendi. Yani Şubat ayında atanan bir öğretmen atandığı yerde 3 yıl sözleşmeli olarak görev yapacak. Sistemde yapılan değişikliklerden biri de KPSS sınavının ardından sözlü sınava tabi tutulacak olması. KPSS sıralamasına göre öğretmenler sözlü sınava alınacak ve başarılı olanlar sözleşmeli olarak 3 yıl görev yapacak.

Bununla birlikte kalkınmada öncelikli bölgelerdeki öğretmen ihtiyacı da bu yöntemle karşılanacak, öğretmen ihtiyacı olan kurumlara da sözleşmeli öğretmen istihdamı yapılacak. Sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili gündemde olan haberler ile birlikte bazı idealist öğretmen adaylarının atanma hayallerinin yeniden filizlendiğini de söyleyebiliriz.

Aile Birliği Mazeretinde Sözleşmeli Öğretmene Göre Düzenleme

Atanan sözleşmeli öğretmenler bu üç yılı doldurduktan sonra istemeleri durumunda bulundukları kurumda kadroya alınacaklar ve aynı yerde en az iki yıl daha görev yaptıktan sonra yer değiştirme talebinde bulunabilecek. Buu öğretmenler için aday öğretmenlik hükümleri uygulanmayacak.

Yeni sistemde merak konusu olan bir diğer soru da aile birliği mazeretiyle yer değiştirme. Sözleşmeli öğretmenin eşi bu süreçte sözleşmeli öğretmene tabi olacak yani sözleşmeli görev yapan eşin yanına gelebilecek.

Kaynak: Habersefi.com