Türk kültüründe çok önemli bir yere sahip olan nargile Osmanlı döneminden beri kullanılan bir tütün ürünüdür.

Nargile kullananların sayısı da son zamanlarda artış göstermektedir. Keyifli bir tütün içme aracı olan nargile, popülerliğini her geçen gün arttırıyor. Bu ilgi ise insanların ihtiyaçları doğrultusunda nargile üreticilerini hem yeni ürünler tasarlamaya hem de daha fazla rekabet ortamına sürüklemektedir. Nargile dünyasındaki yenilikler nargile tasarımında büyük radikal değişikliklere neden olmuştur. Bu tasarımsal farklılıklar geçmişteki büyük nargileler yerine taşınabilir nargilelere ve görselliği ön planda olan nargilelere olan talebi arttırmıştır.

Nargileleri Oluşturan Temel Malzemeler

İnsanların kullanım zevkine göre nargile üreticileri farklı ürünleri tasarlamaya yöneliyor. Oduman markasını farklı kılan en büyük özelliklerinden biri ise nargile üretiminde 1. sınıf el yapımı züccaciye camı ve çelik kullanmasıdır. Ancak en az nargile kalitesi kadar nargile malzemeleri de önemlidir. Bu nedenle nargile yan ürünleri olarak adlandırılan nargile ağızlıkları, nargile boruları, lüle, köz, tütün gibi ürünleri de özenle seçmelisiniz. Nargile tütünlerinin onlarca çeşidi vardır. Aromalar o kadar çeşitlidir ki herkes kendi zevkine ve damak tadına uygun olan ürünü bulabiliyor. Örneğin en çok tercih edilen aromalar Elma, vişne, portakal, üzüm, kiraz, karpuz gibi ve daha birçok aroma nargile severleri bekliyor.

Nargile Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde nargileler cam, çelik ve döküm malzemeden üretilmektedir. Oduman ürünlerinde ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi 1. sınıf el yapımı züccaciye camı ve çelik malzeme kullanılmaktadır. Oduman ürünlerini tasarlarken kalite, tasarım ve uzun ömürlülüğe önem veriyor. Nargile üretiminde kullanılan malzeme kalitesi, malzeme miktarı ve tasarımı nargile fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Nargile fiyatları ise maliyet esasına göre belirlenerek satışa sunulmaktadır. Nargile üreticileri arasında yer alan www.odumantr.com birçok nargile takımını nargile severlere sunuyor.

Günümüzde nargile sadece kafelerde içilen bir tütün ürünü olmaktan çıkıyor. Çünkü en modern ve taşınabilir modeller tütün severler için tasarlanıyor. Kişinin zevkine göre farklı tasarımlarda ürünü bulmak mümkün oluyor. Nargileler amaçlarına göre farklı tasarlanıyor. Örneğin kafeler için tasarlanan nargileler sabit kullanım şekline uygun nargileler olurken sık seyahat eden insanlar için ise taşınabilir ve daha küçük boyutlu çantalı nargileler ön plana çıkıyor.