NVIDIA Jetson AGX Orin Tanıtıldı

NVIDIA Jetson AGX Orin

NVIDIA yeni yapay zeka sistemi Jetson AGX Orin‘i tanıttı.

NVIDIA’dan 6 Kat Daha Güçlü Yapay Zeka Sistemi

NVIDIA şirketi düzenlediği etkinlikte önceki versiyonundan 6 kat daha güçlü yapay zeka Jetson AGX Orin‘e resmiyet kazandırdı.

ABD‘li teknoloji devi NVIDIA firması 2018’de piyasaya sürdüğü robotlar için ürettiği ve 1.100 dolarlık bir fiyata sahip olan Jetson AGX Xavier’in yapay zeka suni beyninin devam serisinde çalıştığını açıkladı. Firma yeni geliştirdiği sistemin isminin Jetson AGX Orin olduğunu belirtti. Yeni sistem aynı form faktörüne sahip olmasına ve avuç içine sığmasına rağmen önceki versiyonun tam 6 katı işlem gücüne sahip olacağı ifade edildi.

NVIDIA’nın geliştirmeye devam ettiği yeni yapay zeka sistemi Orin’i robotik, otonom ve tıbbi cihazların haricinde imkansız görülen uç AI uygulamalarında kullanılmak üzere tasarladığı açıklandı. Ayrıca enerji tüketimi olarak da alanının en iyi verimliliğine sahip süper bilgisayarlarından birisi olacağının altı çizildi.

Saniyede 200 Trilyon İşlem Yapabilme Gücü

Firma yöneticileri Orin‘in saniyede 200 trilyon’a yakın işlem yapabildiğini ifade ettiler. NVIDIA Ampere mimarisi GPU‘nun üzerine inşa edilen yeni sistemde Cortex-A78AE CPU‘lar konumlandırılmış. Yeni sistemde ayrıca derin öğrenme ve görüş hızlandırıcıları da yer alıyor. Böylece birden fazla AI uygulamasını çalıştırma yeteneği sunulacak.

Orin kullanıcılara geliştiricilerin yapay zeka destekli robotlarını test edip yönetebilecekleri, gerçekçi görünüme sahip ve fiziksel olarak yüksek doğrulukta sanal ortamlar sağlayan NVIDIA Isaac Sim ölçeklenebilir robotik simülasyon uygulaması da dahil olmak üzere firmanın birçok yazılım araçlarına erişim imkanını sağlayacak.

2022 Yılında Kullanıma Sunulacak

Şu anda sağlık sektöründeki kullanıcılar yapay zeka destekli görüntüleme yapabilmek için NVIDIA Clara‘yı kullanılıyorlar. Benzer olarak otomobil üreticileri de otonom araçları geliştirirken bu uygulamadan faydalanıyorlar. Orin’den sonra ise bu sektörlerde ciddi bir performans artışı bekleniyor. Yeni sistemin fiyat bilgisi ile ilgili şimdilik herhangi bir açıklama yapılmadı. Yeni sistemin modülü ve geliştirici kitinin 2022 yılının ilk çeyreğinde kullanıma sunulması amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir