NVIDIA DGX Station A100 Duyuruldu

NVIDIA DGX Station A100

NVIDIA yeni çalışma istasyonu DGX Station A100 modelini resmi olarak duyurdu.

NVIDIA DGX Station A100 Teknik Özellikleri

NVIDIA firmasının duyurduğu yeni çalışma istasyonunda 4 adet 80 GB GPU yer alıyor. Peki bilimsel çalışmalar ve iş dünyası için tasarlanan bu çalışma istasyonu kullanıcılarına neler sunuyor?

NVIDIA, bu yılın Mayıs ayında A100 adını verdiği oldukça güçlü bir GPU modelini duyurmuştu. GPU, ortalama kullanıcının evde kullanması için değil veri merkezi sistemleri için tasarlanmıştı.

Firma şimdi de NVIDIA DGX Station A100‘e resmiyet kazandırdı. Bu çalışma istasyonu ofislerde de kullanılabilecek boyutlarda tasarlanmış.

Çalışma istasyonunun içinde 4 adet A100 GPU yer alıyor ve 40 GB ile 80 GB’lık modelleri de mevcut. 80 GB’lık modelde 320 GB GPU bellek konumlandırılmış. DGX Station A100 bilimsel projeler ve iş dünyası için tasarlanmış bir cihaz olduğundan dolayı, böyle bir GPU’yu oyun için kullanmak pek de mümkün değil. Ancak A100’de kullanılan Ampere mimarisi, GeForce RTX 3080 gibi tüketicilere yönelik ekran kartlarında da yer almıştı.

İş İstasyonunda 7,68 TB NVMe SSD Bulunuyor

NVIDIA firmasının yaptığı açıklamaya göre DGX Station A100, “veri merkezi olmadan veri merkezi performansı sunuyor.” Yani bu çalışma istasyonu için veri merkezi sınıfında bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulmayacağı anlamına geliyor. Bu canavarın içinde 64 çekirdekli, 512 GB bellekli AMD CPU ve 7,68 TB NVMe SSD bulunuyor.

Firmanın yaptığı açıklamaya göre DGX Station A100, paralel işler ya da birden çok kullanıcının erişimi için 28 ayrı GPU örneği sunuyor. Bu çalışma istasyonunu alan firmalar arasında BMW, Lockheed Martin, NTT DoCoMo ve Pacific Northwest National Laboratory bulunuyor. Bu tür firmalar tarafından satın alınmasının sebebi ise yapay zeka ve araştırma odaklı çalışmalar.

NVIDIA, standart DGX A100’ün yeni 80 GB GPU ile satılacağını ve bellek kapasitesini sistem başına 640 GB’a çıkartacağını açıkladı. Firma yeni ürünün fiyatı ile ilgili şimdilik bilgi vermedi ancak Mayıs ayında çıkan orijinal DGX A100 199 bin dolardan satışa çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir