Nükleer Füzyon Enerjisi Deneyi Yapıldı

Nükleer Füzyon Enerjisi

ABD‘deki fizikçi bilim insanları çok önemli bir nükleer füzyon enerjisi deneyi yaptıklarını açıkladılar.

Bilim İnsanları Çok Önemli Bir Deney Yaptı

Araştırmacı bilim insanları deneyde 3 futbol sahası büyüklüğünde lazer kullandı. Ekip füzyondan büyük miktarda enerji ürettiklerini ifade etti. Bu çalışma yeni bir temiz enerji kaynağının geliştirilmesi için çok önemli. Çünkü Güneş’e güç veren füzyondan yararlanmak sınırsız, temiz bir enerji kaynağı sağlayabilir.

Bilim insanları çalışmayı, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı‘ndaki Ulusal Ateşleme Tesisi‘nde yaptı. Fizikçiler mega bir enerji patlaması ortaya çıkarmak için 192 lazer huzmesinden oluşan dev dizilerini küçücük bir noktaya odakladı. İşte bu yakıtı kurşun yoğunluğunun 100 katına kadar sıkıştırıyor. Ayrıca 100 milyon santigrat derecede (Güneş’in merkezinden daha sıcak) ısıtıyor.

Bu koşullar termonükleer füzyon‘un başlamasına yardımcı oluyor. Enerji çok kısa sürse de (saniyenin 100 trilyonda 1’i kadar) bilim insanları 1,35 megajulden (MJ) fazla bir verim elde ettiklerini açıkladılar. Bu miktar yakıt kapsülüne iletilen lazer enerjisinin yaklaşık yüzde 70‘i.

Geleceğin Enerjisi Nükleer Füzyon

Araştırmacılar nükleer füzyon‘u daha az atık ürettiği ve sera gazı üretmediği için geleceğin potansiyel bir enerjisi olarak kabul ediyorlar. Şu anda nükleer santrallerde kullanılan fisyon, kütle numarası çok büyük bir atom çekirdeğinin parçalanarak kütle numarası küçük 2 çekirdeğe dönüşmesidir. Ancak füzyon sürecinde ise 2 hafif atom çekirdeği birleşerek ağır bir element oluşturuyor.

Bilim insanları bu deneyde helyum üreten 2 hidrojen izotopu kullandı. Ekip önceki atalet hapsi füzyon deneyinden daha fazla enerji üretti. Ayrıca çalışma ateşlemenin mümkün olduğunu kanıtlayarak daha fazla enerji üreten reaksiyonların da yolunu açmış oluyor.

Elde Edilen Verim 25 Kat Arttı

Laboratuvarın yöneticisi Kim Budil yapılan deney ile ilgili “Bu sonuç, atalet hapsi füzyon araştırması için tarihi bir atılım.” açıklamasını yaptı. Kıyaslamak gerekirse bu son deney, laboratuvarın önceki rekorunun 8 katı ve 2018’deki deneylerden elde edilen verimin 25 katı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir