NFT Nasıl Yapılır?

NFT Nasıl Yapılır

NFT nasıl yapılır sorusunun cevabı ve NFT yapımı ile ilgili tüm merak edilenler yazımızda.

NFT Yapımı

Son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi de NFT. İngilizce açılımı Non-Fungible Token olan Türkçe açılımı ise Takas Edilemez Jeton olarak belirtilen NFT’ler diğer kripto paraların aksine takas edilemiyorlar. NFT yapılan herhangi bir görselin ya da eserin milyonlarca dolara alıcı bulmasından sonra NFT ile ilgili Google aramaları daha da arttı.

2020’nin ilk yarısında 12,1 milyon euro olan NFT işlem hacmi, 2021’nin 3. çeyreğinde 9,4 milyar euro seviyesine çıktı. Kısa bir süre önce İstanbul’da yaşanan kar fırtınasında çekilen bir fotoğraf NFT’ye dönüştürülerek OpenSea isimli NFT pazar yeri sitesinde satışa çıkarılmıştı ve 863 dolara alıcı bulmuştu.

Günümüze kadar yapılan satın almalara dikkate alındığında aslında 863 dolar çok küçük bir rakam. Tek bir NFT eserine milyonlarca dolar bile ödendiği oldu.

NFT Nedir?

NFT yalnızca size ait olan, türünün tek örneği bir dijital varlık olduğunu gösteriyor. Hem finans hem de sanat dünyasında popülerliğini artırmaya devam eden NFT dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcı.

NFT teknolojisi oyun, müzik ve film gibi sanat eserlerinin değiştirilmesini veya taklit edilmesini zorlaştırması nedeniyle daha da popüler bir hale geldi. Blok zincirindeki bir para birimini ifade eden token, Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri takas edilebilirken NFT takas edilemez. Bunun nedeni ise NFT’nin kopyalanmasının mümkün olmayan dijital bir imzaya sahip olması.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT teknolojisi dijital dünyanın sunduğu imkanlarla daha kolay bir hale geliyor. NFT, Ethereum isimli blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanıyor. Bu blok zincirlerinin kaybolmamasını sağlayan ve işlemlerin kolay bir şekilde yapılabilmesine yardımcı olan platformlar bulunuyor.

Her blok zincirinin pazar yeri ve cüzdan hizmeti farklı. Bu nedenle de kullanım ağı geniş olan ve güvenilir bir blok zinciri seçmek çok önemli. Tüm bunlara sahip olduktan sonra da cüzdanınızı bağlamanıza ve NFT’ye çevirmek istediğiniz dosya veya görseli yüklemenize imkan sunan bir platforma üye olmanız gerekiyor. Daha sonra NFT’ye dönüştürmek istediğiniz eserleri platforma yükleyebilirsiniz.

Kripto paralar ile benzer olarak NFT’lerin de satıldığı pazarlar ve borsalar var. Bunların arasında en popüler olanlar aşağıda:

  • OpenSea
  • Rarible
  • Foundation Marketplace
  • SuperRare

NFT’ye Yatırım Yapılmalı mı?

Birçok kişi çevrimiçi topluluğun bir parçası olmak için NFT satın alıyor. Belirli NFT’lere sahip olmak sizin özel içeriklere ve canlı etkinliklere ulaşabilmenizi sağlıyor. Dijital yatırımcılar büyük miktarda para kazanmak için NFT pazarlarını kullanıyorlar.

Tek bir NFT birden fazla defa satın alınabilir veya satılabilir. Ancak alıcı her satışta orijinal sahibine veya yaratıcısına bir telif ücreti ödemesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.