Özellikle yeni nesil telefonlar başta olmak üzere birçok markanın akıllı telefonunda bulunan bir özellik olan NFC nedir? Nerelerde ve ne için kullanılır? NFC ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

nfc

Akıllı telefonlarda sık sık karşımıza çıkan özelliklerden olan NFC pek çok insan tarafından tanınmıyor. Peki NFC nedir? Eğer bu sorunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda NFC teknolojisine yakından bakacak ve detaylı tanımını yapacağız.

NFC Nedir?

NFC, düşük bant genişliğine sahip olan, Bluetooth ve Wifi gibi teknolojilerden zayıf çalışan ve çok kısa mesafe (yaklaşık 4 cm aralıkta) ile kullanılabilen bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Açılımı Near Field Communication, Türkçesi ise Yakın Alan İletişimi olan NFC teknolojisi, temel olarak bu teknolojiye sahip cihazların kısa mesafede birbiri ile veri alışverişi yapabilmesini sağlar.

NFC kim tarafından geliştirildi?

NFC teknolojisi, Sony ve Philips markaları tarafından 2002 yılı sonunda geliştirilmiş, 2003 yılı sonunda ise bir kablosuz iletişim standardı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca geliştirmenin yanı sıra Sony ve Nokia markaları, NFC teknolojisini daha hızlı geliştirmek için NFC Forum‘u kurmuştur.

NFC nerelerde kullanılır?

NFC teknolojisi, akıllı telefonlarda mobil ödeme, çipli kimlik ile daha hızlı işlem yapabilme ve NFC etiketlerde kullanılmaktadır. NFC etiketler belli bir işlemi kolaylaştırmak için kullanılır. Çok basit bir örnekle, akıllı telefonunuzu NFC etiketine yaklaştırarak telefonunuzun bir uygulamasını açabilirsiniz.

Sonuç olarak NFC teknolojisi, yakın mesafede kilit açma, veri aktarma, alışveriş yapma gibi pek çok işlemi kolaylıkla yapabilmemizi sağlayan ve son yıllarda akıllı telefonlarda yayınlaşan bir teknolojidir.