NASA’dan Elektrikli Uçak: X-57 Maxwell

NASA, günümüzdeki benzinli araçlarda elektrik enerjisi kullanma yönündeki eğilimlere sessiz kalmayarak X-57 Maxwell adında elektrikli bir uçak yaptı. Detaylar haberimizde.

nasa-x-57-maxwell

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) günümüz şirketlerinin araçlarında, elektrikli enerjiden yana kullandıkları tercihlerini göz ardı etmeyerek kendi elektrikli uçağını yaptı.

Çevreci ve sessiz uçak sıfatıyla NASA’nın yapımı gerçekleştirdiği deneysel uçak, tabi tutulduğu testleri geçtiği takdirde NASA’nın çeşitli görevlerinde kullanılmak üzere hazır olacak.

NASA’nın çevre dostu elektrik enerjili uçağının resmi adını X sınıfı modelleri arasında olmak üzere X-57 Maxwell olarak duyurdu.

Kanatları üzerinde yer alan 14 metrelik dönen elektrikli pervane motorları ile çalışan ve henüz deney aşamasındaki X-57 Maxwell’in, NASA’nın araştırma görevlerinde kullanılacağı ifade edildi.

Çağdaş sürümlerine oranla daha sessiz, çevreci ve tasarruflu bir enerji çözümünü sunacağı belirtilen uçak, gelecek 4 yıl içinde çeşitli testlere tabi tutulmasının ardından NASA kullanımına sunulacak.

NASA Yöneticisi Charles Bolden, elektrik enerjisi ile çalışan yeni uçakla ilgili yaptığı açıklamada, X-57 Maxwell uçağının kendilerinin 10 yıl süren Yeni Havacılık Ufuklar girişiminin önemli bir parçası olduğunu, uçağın genel havacılık eğilimleri konusunda yeni bir çağ açabileceğini belirtti.

X-57 Maxwell’in kanatlarında bulunan 14 metrelik elektrikli pervaneler kalkış ve iniş sırasında uçağa yeterli ivmeyi sağlayacakken, uçağın 2 ana motoru havadayken yol alabilmesini sağlayacak.

NASA Mühendisleri uçağın 175 mph’ye varan hızlarla yol alabileceğini belirtiyorlar.

NASA, uçağa Maxwell adını seçmelerinin nedeninin 19. yüzyılda yaşayan, elektromanyetizmanın temellerini atan İskoç fizikçi James Clerk Maxwell‘i anmaktan ileri geldiği ifade edildi.

NASA’nın Yeni Havacılık Ufuklar girişiminin önümüzdeki yılları kapsayan bir proje olduğu, dairenin proje fonuna 790 milyon dolar ayırdığı TechCrunch’daki haberde yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.