NASA’dan Çok Önemli Uyarı: Bir Asteroit Yaklaşıyor

NASA’da çalışan bilim insanları dünyaya yaklaşan asteroit hakkında çok önemli bir uyarı yaptılar. Detaylar haberimizde.

Bilim insanları asteroitler konusunda açıklamalar yaptılar. Bu açıklamalarda dünyaya her 2000 yılda bir asteroidin isabet ettiğini ve şu anda da bir asteroidin dünyaya oldukça yaklaştığını belirttiler.

NASA, JF1 kod adına sahip bir asteroidin rotasına devam etmesi durumunda dünyaya çarpacağını belirtti. Yapılan açıklamalarda bu olayın kısa bir içerisinde gerçekleşme ihtimalinin de oldukça bir yüksek olduğunun altı çizildi.

Hakkında konuşulan asteroidin 128 metrelik bir çapa sahip olduğu söyleniyor. Bu uzay kayasının 6 Mayıs 2022’de gezegenimizle çarpışabileceğini ve potansiyel olarak bir şehri birkaç saniye içinde yok ederek yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini tahmin ediliyor. Bu da milyonlarca ölüme sebep olacağı anlamına geliyor.

Hiroşima’ya Atılan Atom Bombasından 15 Kat Daha Güçlü

JF1 uzay kayasının dünyaya çarpması sonucunda 250 kilometrelik bir TNT ile aynı etkiyi göstereceği hesaplandı. Bu değer Hiroşima’daki atom bombası‘ndan 15 kat daha büyük bir enerji anlamına geliyor.

Yaklaşık 2 buçuk yıl sonra dünyaya isabet edeceği düşünülen asteroit hakkında açıklanan bilgiler şimdilik bu kadar. Ancak şu anda tüm dikkatler onun üzerine çevrilmiş durumda. Sürekli takipte kalan NASA’nın ilerleyen günlerde daha fazla açıklamada bulunması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.