NASA’dan Asteroit Uyarısı

Asteroit

NASA‘dan gelen bilgilere göre Dünya‘nın çok yakınından bir Asteroit geçti.

Asteroit Dünya’yı Teğet Geçti

NASA ilgi çekici bir açıklama yaptı. Özgürlük Heykeli’nin yaklaşık beşte biri büyüklüğünde 3 asteroitin Dünya’yı teğet geçeceğini belirtti. NASA asteroit uyarısı ile yakın zamanda bu gibi gök cismi yaklaşımlarının olacağını da belirtti.

Yapılan açıklamaya göre ilk asteroitin yaklaşması ABD saati ile 07.00’da oldu. Bu gök cismi Dünya’nın yaklaşık 3 milyon mil (5 milyon kilometre) yakınından geçti.

Bu yaklaşımlardan en yakını ise 415 bin mil (yaklaşık 700 bin kilometre) yakınlıkta olacak. NASA’ya göre önümüzdeki günlerde daha yakından geçişler de olacak.

NASA’nın açıklamasına göre bu gök cisimleri Dünya’ya yaklaşmasına rağmen çarpmayacak.

NASA bir süredir bu yaklaşımları takip edebilmek ve olası çarpmaları ön görebilmek için bu hareketlerin bir kataloğunu tutuyor.

Dünya’ya Çarpan Son Asteroit: Chelyabinsk

Bu kataloğa göre ise son 20 yılda, küçük sayılabilecek 600 gök cismi Dünya atmosferine girdi. Bunların arasından ise sadece 1 tanesi tehlikeli sonuçlara yol açtı. O da 2013 yılında Rusya’da oldu.

NASA, Rusya’da patlayan Chelyabinsk isimli gök cismi gibi bir olayın 100 yılda bir olabileceğini söyledi. Chelyabinsk yaklaşık 16 kilometre çaplı bir yıkıma yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir