NASA Uzayda Otel İnşa Edecek

NASA uzay oteli inşa etmek için çalışmalara başladı. Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda inşa edilecek olan otel gelecekte uzay turistlerini ağırlayacak.

NASA Uzay Oteli İçin Çalışmalara Başladı

Uluslararası Uzay İstasyonu’na eklenecek oteli Teksas merkezli Axiom Space firması yapacak. Uzay oteli 1 adet mürettebat yaşam alanını içerecek. Ayrıca 1 araştırma ve üretim tesisi ile geniş pencereli Dünya gözlemevi de otelde bulunacak.

Firma söz konusu bölümün, istasyon kullanım dışı kaldığında onun yerini alabilecek bağımsız bir uzay istasyonu olarak hizmet edebileceği beklentisinde. ABD’li firmanın hedefi yeni ticari merkezi 2024 yılında faaliyete geçirmek.

Geçtiğimiz yıl NASA, ticari firmaları ABD’nin uzay araştırma programlarına katılmaları için uzay turistlerinin Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmelerine izin vereceğini duyurmuştu. İlk ziyaretçilerin bu yılın sonunda istasyona ulaşması bekleniyordu.

Axiom Space, uzay istasyonu’na yeni bölümler ekleyip hacmi artırarak daha fazla insanın istasyona gideceğini düşünüyor. İzolasyon çalışmaları ve Dünya gözlemevi gibi yeni araştırmalara da yer verilebileceği belirtiliyor.

Yeni bölümler ayrılabilecek ve bağımsız bir istasyon olarak hizmet verebilecek. Axiom Space, bu noktada NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na işletme veya yenisini kurma maliyetini artık karşılamak zorunda kalmayacağını söylüyor.

Firma tarafından görevlendirilen tasarımcı Philippe Starck, otelin iç mekan tasarımından “rahat ve sıcak bir yumurta” diye bahsediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.