NASA Uçan Taksi Testlerine Başladı

Joby Aviation NASA Uçan Taksi

NASA ABD’li havacılık şirketi Joby Aviation‘ın uçan taksileri ile test sürüşlerine başladı.

NASA ve Joby Aviation İşbirliği

Uçan araç prototipleri geliştirilmeye devam ederken işin hizmete döneceği bölüm olan uçan taksiler için de temeller atılıyor. Genellikle uzay araştırmaları ile gündemimizde olan NASA, kısa mesafeli hava taşımacılığının temelini oluşturmak için test uçuşlarına ve veri analizlerine başlıyor.

NASA bir uçan taksi prototipi üretmiyor ancak kendisini bu araştırmayı yapacak uzay ajansı olarak görüyor. Federal Havacılık İdaresi (FAA)’nin izni ile Joby Aviation’ın uçan araçları NASA’nın kullanımına açıldı. Bu araçlar için test süreci başladı ve 10 Eylül’e kadar devam edecek. Süreç boyunca hava taksilerinin kullanabileceği rotasyonlar, taksideki ses ve basınç düzeyi raporlanacak.

Toplanan Veriler Diğer Çalışmalara Işık Tutacak

Yapılacak test Gelişmiş Hava Hareketliliği projesinin ilk test süreci olma özelliğini taşıyor. Toplanacak olan uçuş verileri 2022’deki diğer araştırmalara ışık tutacak. Ayrıca karmaşık uçuş durumları ile ilgili sorunların çözümü için de bilgiler toplanmış olacak.

Şimdilk uçan araçlar prototipten öteye gidememişken NASA’nın bu araçlar üzerinde çalışmalar yürütmesi bizi umutlandırıyor. Ayrıca uçan taksilerin elektrikle çalışması, çevreye daha duyarlı taşıtların hayatımıza girebileceği anlamında bizleri heyecanlandırıyor.

Uber de Uçan Taksi Çalışmalarına Başlıyor

NASA’nın testlerinde Joby Aviation’ın uçan araçların kullanılması firmaya da itibar kazandırıyor. Uber yakında uçan arabalarla ilgili faaliyetlere başlayacağını duyurmuştu ve bu da Joby Aviation firmasının canını sıkmıştı. Şimdi ise şirket için iyi bir işbirliği sağlanmış gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.