NASA, dünyanın çevresinde ay ile birlikte dönen yarı uydu keşfetti. Detaylar haberimizde.

uzay

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünyanın çevresinde ay ile birlikte dönen mini bir uydunun varlığını keşfetti.

NASA yetkilileri, keşfedilen yeni mini uydunun, yarı uydu statüsünde olup dünyanın yeni uydusu olarak nitelendirilebileceğini belirttiler.

NASA, keşfini gerçekleştirdiği, 2016 H03 adı verilen asteroit, tam uydu statüsünde kabul edilemeyecek kadar uzak bir mesafede bulunuyor.

Dünya’nın yarı uydusu olarak kabul edilebilecek duruma gelmesi ise, uydunun Dünya’nın ve Güneş’in etrafından düzenli bir şekilde dönüşünü sürdürmesinden kaynaklanıyor.

NASA, 2016 H03 uydusunun yüz yıl öncesinde dünyanın yörüngesine girdiğini,  net bir zaman dilimi verilmese de gelecek yüz yıllar boyunca dünya yörüngesinde dönüşünü devam ettireceği ifade ediliyor.

Quasi Satellite statüsünde bulunacak uydunun Dünya’dan ortalama uzaklığının, Ay’a oranla 100 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

Büyüklüğü hakkında tamamen bir fikir sahibi olunmayan uydunun, çapının 40-100 metre arasında olduğu tahmin ediliyor.

NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesneler Bölümü’ nden Paul Chodas, söz konusu asteroitin hem Dünya’nın hem de Güneş’in kütle çekim kuvveti olduğunu dile getirdi.

Chodas, Var olduğu uzaklıktan dolayı tam bir uydu statüsünde olmayacak 2016 H03’ün yarı uydu statüsünde gezegenimizin yörüngesinde olacağını sözlerine ekledi.

2003 yılında 2016 H03 asteroitine benzer YN107 gök cismi bir süreliğine Dünya’nın kütle çekim gücüne kapılmış fakat 10 yıl sonra yörüngeden saparak uzaklaşmıştı.

Yeni keşfedilen yarı uydu ile ilgili Nasa’nın yayınladığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.