okey oyna

NASA Ay’ın Aydınlık Yüzeyinde Su Keşfetti

Ay

NASA yetkilileri Ay‘ın aydınlık yüzeyinde su keşfedildiğini açıkladı.

Ay’ın Aydınlık Yüzeyinde Su Bulundu

NASA’nın aktardığı bilgilerde bulunan suyun miktarı da açıklandı. Suyun nasıl oluştuğu ve Ay’ın zorlu ortamına nasıl dayandığı merak konusu oldu.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi‘nin (NASA) yaptığı yeni keşif açıklamasında Ay’ın aydınlık yüzeyinde su bulunduğu açıklandı. Keşif Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy‘den (Kızılötesi Astronomi İçin Stratosfer Gözlemevi) gerçekleştirildi.

NASA yapılan bu yeni keşfi düzenlediği konferansta açıkladı. Uzay ajansından yapılan açıklamada suyun, soğuk ve karanlık bölgelerdense Ay’ın yüzeyindeki çeşitli alanlara dağıtılabileceği ifade edildi.

Bilim İnsanları Arasında Merak Konusu Oldu

NASA Astrofizik Bölümü Direktörü Dr. Paul Hertz, yaptığı açıklamada “Ay’ın aydınlık yüzeyinde H2O –bildiğimiz anlamda su- olabileceğine dair belirtiler aldık. Artık orada su olduğunu biliyoruz.” dedi. Paul Hertz gerçekleştirilen bu keşfin Ay’ın yüzeyi ile lgili bilinenlere meydan okuduğunu ve akıllarda yeni soru işaretlerinin oluşmasına sebep olduğunu da ifade etti.

Araştırmanın yazarı Casey Honniball, “Kalın bir atmosfer olmadan Ay’ın aydınlık yüzeyindeki su uzaya karışmalıydı ancak yine de onu görüyoruz. Bir şeyler suyu oluşturuyor ve orada tutuyor olmalı.” açıklamasını yaptı.

Keşfedilen Suyun Miktarı Yaklaşık 340 Gram

Su molekülleri, görülebilir en büyük kraterlerden bir tanesi olan ve Ay’ın güney yarım küresinde yer alan Clavius Krateri‘nde tespit edildi. NASA yetkilileri keşfedilen suyun miktarı ile ilgili ise yaklaşık bir adet 12 onsluk (340 gr) şişe kadar olduğunu ve bir metreküplük toprakta yer aldığını belirtti.

ABD Uzay Ajansı, bir kıyaslama için Sahra Çölü‘ndeki su miktarının Ay’ın yüzeyinde bulunan su miktarından 100 kat daha fazla olduğunu da ifade etti. Bulunan su miktarı oldukça az olsa da bilim insanları, bu suyun nasıl oluştuğunu ve ayın zorlu yüzeyine nasıl dayandığını merak ediyor. Nature Astronomy dergisinde de yayınlanan araştırmanın tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 1.034 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir