NASA Artemis Programını Erteledi

Artemis Programı

NASA‘nın Ay’a insanlı iniş projesi olan Artemis programı resmi olarak 1 yıl ertelendi.

Artemis Programı Ertelendi

NASA insanoğlunu Ay’a gönderme amacını taşıyan projesi Artemis üzerindeki çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. İlk olarak projenin 6 yıl sürmesi amaçlanıylordu. Bu seferleri 2028 yılına kadar bitirmek isteyen NASA o dönemin ABD başkanı Donald Trump’ın baskıları ile hedefini 4 yıl erkene alarak 2024 yılında Ay’a ilk insanlı inişi yapacaklardı. Ancak son gelişmelerde ortaya çıkan açıklamalara göre malesef bu hedeflere ulaşılamadı.

Ay’a İnsanlı İniş 2025 Yılında

2024 yılında Ay’a insanlı iniş amacının ertelenme ihtimali geçen Kasım ayında ilk sinyallerini vermişti. O dönem NASA Başkanı Bill Nelson finansal olarak 2024 yılının mümkün olmadığını ifade ederek bu projenin bir daha ertelenebileceğini açıklamıştı. Gereken fon desteğini alamadıkları için de suçun önemli bir kısmını ABD Kongresi‘ne yüklemişti. Ayrıca o dönem görev bazı şikayetlere de maruz kalmıştı.

NASA’nın iniş sistemini geliştirmek için rakip SpaceX şirketini seçme sürecinin adil olmadığı suçlaması ile karşı karşıya kalmıştı. Suçlamayı yapan ise Amazon’un kurucusu Jeff Bezos‘un Blue Origin isimli uzay taşımacılığı firmasıydı. Ancak Blue Origin yasal mücadelesini kaybetmişti. Tüm bu sorunların ardından zaten zor bir hedef olan 2024’te Ay’a insanlı iniş projesi resmi bir açıklama ile 2025’e ertelendi. NASA Başkanı Bill Nelson’ın konu ile ilgili NASA’nın resmi internet sitesinden açıklamalar yaptı. Yapılan açıklama aşağıda:

ABD Federal Alacaklar Mahkemesi’nin NASA’nın insan iniş sistemi (HLS) için kaynak seçim sürecini kapsamlı olarak değerlendirmesinden memnunuz ve SpaceX şirketi ile görüşmelerimize şimdiden tekrar başladık. SpaceX ile beraber çalışmaya geri dönmeye ve ilk Ay gösteri görevlerimiz için yeni bir zaman çizelgesi oluşturmaya istekli olduğumuz gayet açık. Mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde Ay’a dönmek NASA’nın öncelikli görevlerinden birisi. Ancak son dava ve diğer faktörlerle birlikte Artemis programında ilk insan inişi muhtemelen 2025’ten daha erken olmayacak.

Nasa Ay’a En Az 10 İniş Hedefliyor

İleriye dönük olarak NASA gelecekte en az 10 Ay inişi hedefliyor ve ajansın 2023 yılı bütçesinden başlayarak gelecekteki arazi yarışması için fonlarda önemli artışlara ihtiyacı var. Artemis 1 diğer adımlar için öncü niteliğinde. Bu birinci adım Artemis 2 programı ile Ay’ın yörüngesine mürettebatlı uçuş öncesinde roketleri ve sistemleri test etmek için yapılacak. İkinci adımın da başarılı geçmesi durumunda 2025’e ertelenen Artemis 3 ile Ay yüzeyine mürettebatlı bir iniş yapılacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir