NASA: 2030’a Kadar Ay’da Koloni Kuracağız

NASA Artemis SpaceX Uzay Aracı

NASA‘da görev yapan bir yetkili 2030 yılına kadar Ay‘da insan kolonisi kurulabileceğini açıkladı.

NASA: 2030’a Kadar Ay’da Koloni Kuracağız

NASA Ay’da yaşam için rotasını oluşturdu. Space Launch System (SLS) roketinin fırlatılmasının ve Artemis 1 programının başlamasından sonra Ay’da yaşam için tarih verildi. NASA’da görev yapan bir yetkili 2030 yılına kadar Ay’da insanlı yaşamın başlayabileceğini iddia etti.

Artemis 1 programında SLS ve Orion uzay aracı geçtiğimiz Çarşamba günü Kennedy Uzay Merkezi’nden yörüngeye doğru havalanmıştı. Orion program yöneticisi Howard Hu ise 10 yılın sonuna kadar Ay’da yaşam oluşturmak istediklerini ifade etti.

Bu 10 Yılda Ay’da Yaşam Alanları Oluşturacağız

Howard Hu yaptığı açıklamada: “Bu 10 yılda kesinlikle Ay’da ne kadar süre kaldıklarına bağlı olarak uzun süre yaşayan insanlara sahip olacağız. Yaşam alanları da olacak. Yüzeyde gezici rover’ları olacak” ifadelerini kullandı.

Apollo’dan sonra insanlığı tekrar Ay’a götürmeyi amaçlayan Artemis programı astronotların çalışabileceği ve yaşayabileceği yeni bir uzay istasyonu olan Lunar Gateway’in inşasına imkan sunacak. Howard Hu’nun açıklamasına göre bu yalnızca ABD’nin değil tüm dünyanın uzay araştırmalarına önemli katkılar sağlayacaktır.

İnsanlık Olarak Ay’a Geri Dönüyoruz

Hu açıklamasının devamında: “İnsanlığı Ay’a göndereceğiz onlar orada yaşayacak ve bilim için çalışacaklar. Yani Ay’a geri dönüyoruz. Sürdürülebilir bir program için çalışıyoruz ve bizi tekrar Ay’a indirecek olan insanları taşıyacak araç da bu” ifadelerini kullandı.

Orion uzay aracı NASA için Ay görevinin birinci adımını tamamladı. 97 metre yüksekliğinde olan SLS roketiyle uzaya gönderilen Orion, 3 farklı aşamadan oluşacak olan Artemis görevlerini üstleniyor. Test görevi başarılı olursa NASA Artemis II (Artemis 2) programı için aynı uçuş yoluna astronot gönderecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir