Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji

Son yıllarda ismini sık sık duymaya başladığımız Nanoteknoloji ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları yazımızda.

Nanoteknoloji Ne İşe Yarar?

Nanoteknoloji hayatımızda büyük bir öneme sahip. Birçok kişinin bilgi sahibi olmadığı halde yaşam standardını artıran en önemli etkenlerden olan Nanoteknoloji nedir ve ne işe yarıyor? Kullanım alanları nelerr? Birçok ülkenin ciddi kaynaklar ayırdığı bu teknoloji ile ilgili merak edilen tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Nanoteknoloji son zamanlarda popüler olsa da, hikayesi 1970‘li yıllara kadar dayanıyor. İlk kez 1974’te araştırmacı Norio Taniguchi tarafından kullanılan terim, o dönem çok yaygın değildi. Ancak 1986’dan itibaren araştırmalara konu olmaya başlayan Nano teknoloji, daha sonra ülkelerin yatırım yaptığı ve hayatın hemen her alanında kullanılan bir terim haline geldi.

Nanoteknoloji, maddenin atomik, moleküler ayrıca supramoleküler düzeyde kontrolüdür. Nanoteknolojinin moleküler nanoteknoloji olarak ifade edilen en eski ve yaygın tanımı, tam olarak makro ölçek ürünlerin imalatı için atomların ve moleküllerin kontrolünün belirli bir amacını ifade eder. Nanoteknoloji, 1 ile 100 nanometre formatındaki yapıların belirli bir amaca hizmet etmesi için tasarlanması ve kullanılmasıdır.

Nanoteknoloji’nin Kullanım Alanları

Kullanım alanı neredeyse sınırsız olan nanoteknoloji, hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilir. Tıp, Teknoloji, malzeme bilimi ve tekstil gibi birçok alanda kullanılıyor.

Elektronik Alanında Nanoteknoloji

Televizyon, akıllı telefon ve tablet gibi birçok elektronik cihaz, Nanoteknolojiden faydalanmaktadır. Bu cihazların birçoğu, organik ışık yayan diyotlar (OLED) olarak bilinen nano yapılı polimer filmleri içermektedir. Bu ekranlar diğerlerinin aksine daha parlak ve daha iyi bir görüntü kalitesi sunuyor. Ayrıca bu ekranların oldukça hafif olması da kullanıcıların tercih etmesi için önemli bir etken.

Tıp Alanında Nanoteknoloji

Bazı nanopartiküller ilaçlar, nörodejeneratif hastalıkların veya kanserin erken teşhisi ve tedavisi için önemli kolaylık sağlar. Bu teknoloji, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri yok edebilme özelliğine sahip. Ayrıca Nanoteknoloji, gen uygulamaları, diş tedavisi ve ortopedi gibi alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

Otomotiv Sektöründe Nanoteknoloji

Nanomühendislik malzemeleri, daha uzun süreler dayanabilen güçlü şarjlı araç pilleri ve daha temiz duman üreten egzozlar, yakıt katkı maddeleri, yakıt hücreleri ve geliştirilmiş katalitik dönüştürücüler gibi birçok üründe mevcut.

Enerji Alanında Nanoteknoloji

Nanoteknoloji, güneş panellerinin verimliliğini ve maliyet etkinliğini artırmak, yeni tür piller oluşturmak, daha iyi kataliz kullanarak yakıt üretiminin verimliliğini artırmak ve daha iyi aydınlatma sistemleri oluşturmak için çeşitli enerji alanlarında kullanılmaktadır.

Çevre Alanında Nanoteknoloji

Araştırmacılar, kirli suyu içme suyuna dönüştüren uygun fiyatlı nano yapılı filtreler üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Bu filtreler, arsenik gibi zehirli eser elementleri ve yağ gibi viskoz sıvı kirliliklerini de temizleyebiliyor.

Ayrıca ağırlığının 20 katı yağ emebilen nanofabric maddelerle fabrikalardan deniz sularına dökülen yağ gibi maddeler kolayca temizlenebiliyor. Böylece çevre kirliliği en aza indiriliyor. Ayrıca doğada kendiliğinden kaybolan plastik ambalajlarda da Nanoteknoloji kullanılmaktadır.

Kozmetik Sektöründe Nanoteknoloji

Kadınların kullandığı nemlendiriciler, saç bakım ürünleri, makyaj ve güneş kremi de dahil birçok kozmetik ürün Nanoteknolojinin sonucudur. Neredeyse tüm büyük kozmetik üreticileri, yıllardır ürünlerinde nanomalzemeler kullanıyorlar.

Tekstil Sektöründe Nanoteknoloji

Kumaşlarda kullanılan nano ölçekli katkı maddeleri, lekelenmeye, kırışmaya ve bakteri üremesini engellemeye önemli ölçüde yardımcı oluyor. Ayrıca motosiklet kaskları gibi sert ve dayanıklı ürünlerin yanı sıra, spor malzemelerinden suyu iten yani hiçbir şekilde kirlenmeyen nano parçacıklı giysilere kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir