Mükemmel Sıvının Sesi Kaydedildi

Ses Dalgaları

MIT‘de görev yapan bilim insanları mükemmel sıvının sesini kaydetmeyi başardılar.

Mükemmel Sıvının Ses Kaydı Yayınlandı

Bilim insanları kuantum seviyesinde sürtünmeye sahip olan mükemmel sıvı oluşturarak sesini kaydetmeyi başardılar. Bu mükemmel sıvının akışı doğada yalnızca evrendeki plazmada ve nötron yıldızlarının çekirdeklerinde yer alıyor.

Sizin için mükemmel akış‘ın sesi nasıl? Bir şelaleden aşağıya dökülen suyun çıkardığı gürültü ya da sürahiden bardağa su dökerken çıkan hışırtı olabilir mi? Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişebilir ancak bilim için mükemmel akışın tek bir tanımı olduğundan çıkardığı sesin de çok farklı olduğunu söylemek zor.

Mükemmel Akış Doğada Çok Nadir Görülüyor

Fizikçilere göre mükemmel akış, kuantum mekaniği yasalarının izin verdiği miktarda az sürtünme ya da viskozite ile gerçekleşen akıştır. Bu denli mükemmel bir akış doğada son derece nedir görülür. Yalnızca nötron yıldızlarının çekirdeklerinde ya da evrenin genç olduğu dönemlerde oluşan plazmalarda görülecek kadar nadirdir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan bilim insanları, laboratuvar ortamında mükemmel bir sıvı oluşturmayı başardılar ve bu sıvının akış sesini kaydederek SoundCloud’da yayınladılar. Bir şelaleden çok daha farklı bir sese sahip olduğunu garanti edebiliriz.

Çalışmanın Amacı Sesin Gazın İçinde Dağılış Hızını Ölçmek

Yayınlanan ses kaydı, fermiyon olarak bilinen atom altı parçacıkları ile kontrollü olarak gerçekleştirilen akış esnasında ortaya çıkan ses dalgalarının bir ürünü. Bilim insanları malzemenin viskozitesi veya iç sürtünmesi ile ilgili olan sesin gaz içinde ne kadar hızlı dağıldığını ölçebilmek için binlerce ses dalgasını analiz ettiler.

Analizler sonucunda şaşırtıcı bir şekilde oluşturulan sıvının fermiyonların kütlesi tarafından oluşturulan ses difüzyonunun, kuantum miktarda sürtünme ile tanımlanacak kadar düşük olduğu anlaşıldı. Bu tespit fermiyon gazının mükemmel bir akışkan gibi davrandığını ve evrensel olduğunu ortaya koymuş oldu.

Bu Sıvı İle Kuantum Sürtünmesi Modellenecek

Tahmin edilebileceği gibi bilim insanları bu sıvıyı sadece bir ses kaydı için oluşturmadı. Bu sıvı ile erken evrendeki plazmanın viskozitesini ve nötron yıldızları içindeki kuantum sürtünmesini modellemek için söz konusu sıvıyı kullanacaklar. Bilim insanlarının bu akış için kullandıkları fermi gazı ile nötron yıldızındaki ses hızı arasında farklılıklar olsa da MIT’de fizik profesörü olan Martin Zwierlein, yıldızdaki rezonans frekanslarının gazdakine benzer olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Kaydedilen ses kaydını aşağıda dinleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir