Muadil Toner

Muadil kelimesi eş değer anlamına gelmekle birlikte; bilinen diğer adıyla eş değer kartuş, mevcut boş tonerlerin yenilenerek tekrar kullanılabilecek hale getirilip orijinalinden farksızlaştırılmasıyla meydana gelmektedir. Yan sanayi olarak da isimlendirilmektedir.

Yazıcılarda kullanılmakta olan tonerlerin tek kullanımlık olmadığı bilinmektedir. Bununla birlikte yazıcılar üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar dikkate alınarak çevre bilincinin gelişmesi ve ekonomi yapma adına yenileme toner almanın daha avantajlı olduğu tespiti yapılmıştır. Muadil toner, orijinal tonere oranla daha uygun bir fiyata satılmaktadır. Orijinal tonerin yanı sıra yaklaşık olarak 4’te 1 oranında baskı maliyetini azaltmaktadır. Bununla birlikte muadil tonerin, dolum toner olarak bilinen tonere nispeten daha güvenli olduğu bilinmektedir. Farklı markalardaki yazıcılara uygun muadil tonerler mevcuttur. Türkiye’nin toner ve kartuş tedarikçisi olan www.tonersepeti.com.tr ‘nin internet sitesinde muadil tonerlerin yüzde 99’unun site içerisinde bulunabileceği belirtilmektedir. Bu tonerlerin hazırlanması belli bir teknik bilgi ve beceriye sahiptir. Yalnızca toner hakkında değil, yazıcı hakkında da bilgi sahibi olmak oldukça gerekli ve önemlidir.

Ülkemize oranla yurtdışında oldukça aktif olan muadil toner sektörü, ekonomi yapma ve doğayı koruma açısından faydalı görülmekle birlikte bu sektör son yıllarda iç pazarda da yer almıştır. Orijinal tonerlerin pahalı olması sebebiyle tercih noktası muadil tonerlere kaymıştır. Bu tonerlerin fiyatları ortalama olarak 20 TL ile 800 TL arasında değişmektedir. Fiyatları orijinal tonerlerden oldukça uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.