Monitörde Tepki Süresi (MS) Nedir?

Monitör

Monitörlerde tepki süresi (MS) nedir sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Monitörlerde Tepki Süresi (MS) Nedir?

Bir çok kişi bilgisayarı için monitör araştırırken ilk olarak ekran çözünürlüğüne odaklanır. Daha sonra panelin tipine ve fiyata göre bir değerlendirme yaparak alacağı modeli belirler. Ancak monitör satın alırken daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamak istiyorsak MS ve Hz değerlerine de dikkat etmek gerekir.

Monitörlerde tepki süresi anlamına gelen MS panelden ekrana aktarılan görüntünün varış süresini ifade eder. Paneldeki pikseller bir görüntüyü oluşturmak için farklı renkleri yansıtır. Bu zaman arttıkça ekranda gölgelenmeler ve görüntüde karanlık alanlar ortaya çıkar. Bu nedenle MS değeri ne kadar düşük olursa bizim için o kadar iyi olur.

Özellikle de oyuncu bilgisayarlarında yüksek hareket içeren oyunları oynadığınızda farkını daha iyi anladığımız MS süresi belli bir düzeyin altındayken gözümüz için farkı ayırt etmek zorlaşır. Bu değer de yaklaşık 5 MS olarak kabul edilmektedir.

Tepki Süresi Nedir?

Bir kaç yıl öncesine kadar 5 MS ve altında sadece TN panel türüne sahip olan monitörlerde sunulabiliyordu. Bu nedenle yüksek renk doğruluğu ve yüksek görüş açısı için IPS bir ekran isteyen kullanıcılar ya çok yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalıyor ya da bu özellikten vazgeçiyorlardı.

Ancak günümüzde IPS, VA ve TN panellerin hemen hepsi 1 MS’ye kadar destek sunuyor. Ayrıca bu durum fiyatlarına çok yüksek oranda yansımıyor. Bu nedenle TN paneller artık eskisi gibi yüksek performansı değil uygun fiyatı temsil eden bir konuma geldi. Bu durumu aynı çözünürlük ve yenileme hızına sahip olan rakiplerine kıyasla söylüyoruz.

Ayrıca satın alacağımız monitörün yenileme hızı da MS süresi üzerinde belirleyici bir etkendir. Örneğin eski sayılabilecek 60 Hz bir mönitörde 16 MS süresi o kadar göze batmazken, 144 veya 240 Hz bir monitörde bu değer 8’in üzerine çıktığında kabul edilemeyecek bir seviyeye ulaşır.

Ancak her şey göründüğü gibi olmayabiliyor. Bir monitörün piksellerinin siyahtan siyaha geçiş süresi 5 MS ölçülürken, siyahtan kırmızıya geçiş süresi 20 MS değerlerine kadar çıkabiliyor. 2 MS monitörde bu değer 15’lere kadar düşecektir. Ayrıca kullandığınız HDMI ya da Display Port kablosunun kalitesi de bu duruma etki edebilir.

MS Nedir?

Sonuç olarak bu noktada kullanıcılara, yüksek renk doğruluğuna sahip IPS panelli, 120 Hz üstü ve 5 MS altı bir monitörü tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Eğer büyçeniz uygunsa çözünürlük 4K’ya ve Hz ise 360’a kadar çıkarılabilir. Tepki Süresini de 1 MS’ye kadar düşürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.