Değişen saç trendleri, moda akımları saç modelimizi belirlememizde bizi oldukça zorlayan konular arasında yer alıyor. Özellikle ruhsal değişimlerimizde kendimizi daha iyi hissetmek için saç modelimizi değiştirme ihtiyacı duyuyoruz. Ancak bu ani alınan kararlar kadınların sonradan pişman olmasına neden oluyor ve hem saç boyunun daha da kısalmasına hem de mutlu etmeyen bir modelle sonlanmasına yol açıyor.

Saçın uzama süreci ve istenilen modelin uygulanması sabır isteyen ve meşakatli bir süreç oluyor. Dönem dönem saçımızda yapmak istediğimiz değişiklikler uygulanmadan önce dikkat edeceğimiz bir kaç kriter ile istediğimiz görünüme kolaylıkla sahip olabiliriz.

– Saç tipine uygun modeller: Saçların kalın veya ince telli olması saç modelleri belirlenirken en önemli kriterler arasında yer alıyor. Eğer kalın telli ve gür saçlarda düz kesimler kullanılacaksa mutlaka ara makas kullanılmalı ve saçın yoğunluğu azaltılmalıdır. İnce telli saçlarda ise katlı saç kesimleri kullanılarak daha yoğun bir görünüm elde edilebilir.

– Saç trendlerini takip etmek: Geçtiğimiz yıllara göre son yıllarda saç trendleri ani değişiklikler göstermiyor ve orantılı bir değişim sergiliyor. Son yıllardaki orta boy ve bob saç modası sayesinde birçok kadın hem trend hem de kendilerine yakışan saçlara sahip oluyor. Saç trendlerine uygun kesimler tercih edilmeden önce detaylı bir araştırma yapılmalı ve kuaförünüzün fikrini almalısınız.

– Yüz tipine uygun saç kesimleri tercih etmek: Yüz tipiniz saçınızın modelini etkileyen faktörler arasında ilk sırada yer alıyor. Yüz tipinize uygun bir saç kesimi ile trend bir görünüm yakalamanız oldukça kolaydır. Oval, kare ve uzun yüzlerde aynı modelin farklı görüneceği unutulmamalı ve yüz tipinize uygun modeller tercih etmelisiniz. Eğer alnınız darsa kâkül kullanımından kaçınmanız gerekiyor. Kare bir yüz tipine sahip iseniz küt modeller riskli olacaktır ve yüzünüzün kutu gibi görünmesine yol açacaktır.

– Saç rengine uygun kesimler: Eğer ombre saçlara sahipseniz oval ve düz kesilmiş saç modelleri tercihleriniz arasında yer almalıdır. Özellikle bu kesimlerdeki saçlara maşa yaptığınız zaman ombreniz ön plana çıkar ve harika bir görünüm elde edersiniz. Doğal tonlardaki saçlar son yıllardaki trendlere uygun olarak düz kesimler tercih etmelidir. Orta boy veya uzun saçlara kolaylıkla istenilen her model yapılabilir.