Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

Yıllardır elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar ve tabletler için yüz binlerce oyun yapıldı. Peki mobil oyun nasıl yapılır? Detaylar haberimizde.

mobil-oyun

Eskiden bilgisayarlarda oyunlar oynar saatlerce başından kalkmazdık. Günümüzde bu alışkanlığımız biraz şekil değiştirmeye başladı. Eskiden bilgisayarlarda oynadığımız oyunlar artık cebimize kadar girmeyi başardı. Bu oyunlarla akıllı cihazlarımızı elimizden düşürmüyor, her gün saatlerimizi harcıyoruz.

Peki saatlerimizi harcadığımız bu oyunlar nasıl yapılıyor. Bu işin mutfak kısmını ilgilendiren mobil oyun nasıl yapılır sorusunu sizler için yanıtlıyoruz.

Dilerseniz sizde bu işten para kazanmaya başlayabilirsiniz. Aklınıza gelen ve henüz yapılmamış basit bir oyun fikri bile, size yüz bin hatta milyon dolarlar kazandırabilir. Fakat asıl soruyu cevaplayabilmeniz kaydıyla. Mobil oyun nasıl yapılır?

Türkiye olarak henüz diğer ülkeler kadar mobil oyun sektöründe yer edinemesek de bunu değiştirmek, bu sektörde Türkiye’nin adını ciddi manada duyurmak da yine bizim ellerimizde.  Hepimizin aklına gelen ve yapılmamış bazı fikirler oluyordur veya olacaktır. Bunları birkaç yazılım dili öğrenip, grafiklerini hazırlayıp ve seslerini de yaparak veya başka bir yerden temin ederek neden bizde bu pastaya bir dilim eklemeyelim ki?

Mobil oyun nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Unity 3D2D ve 3D oyunlar geliştirebileceğiniz ve bu oyunları birkaç tıklamayla iOS, Android ve Windows Phone  gibi platformlara kolaylıkla uyarlayabileceğiniz, oyun geliştiriciler tarafından sıkça kullanılan popüler bir oyun motorudur. Unity 3D ile mobil oyunlar yapabileceğiniz gibi Unity’nin desteklediği diğer platformlarda (PC, Mac, Wii vb.) da oyununuzu kolayca yapabilirsiniz.

Unity ile C#, JavaScript, Boo dillerinden birini ve birkaç modelleme bilgisini öğrenip oyun geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Unity 3D’yi öğrenme konusunda size yardımcıolacak hem Türkçe ve diğer dillerde birçok kaynağı internette kolayca bulabilirsiniz.

Unity 3D’yi buraya tıklayarak indirebilir ve sizde kendi oyununuzu yapmaya başlayarak mobil oyun pastasına bir dilim ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir