Mobil İmza Nedir?

Mobil İmza

Mobil İmza nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevapları ve tüm merak edilenler yazımızda.

Mobil İmza Nedir?

Teknoloji çağında olduğumuz düşünülürse hemen her işlemin internete taşınması hayatımızı çok kolaylaştırdı. Buna anlaşmalar ve evraklar için atılması gereken imza da dahil. Peki mobil imza nedir ve mobil imza nasıl kullanılır?

Mobil İmza Nasıl Alınır?

İmza nasıl bir evrakın imzalayan kişiye ait olduğunu veya imzalayan tarafınızdan onaylandığını, değiştirilmediğini ve inkar edilemeyeceğini kanıtlayan bir belge niteliğinde ise, mobil imza da elektronik ortamda oluşturulan dokümanlar adına özellikle de e-Devlet’te aynı görevi yapıyor. Bu yazımızda mobil imza ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik. Aşağıdaki adımları uygulayarak siz de işlemleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

1.Adım: Öncelikle mobil imza hizmeti almak istediğiniz GSM operatörünüzün size en yakın şubesine gidin. İnternet üzerinden mobil imza alma imkanı ne yazık ki şu anda sunulmuyor.

2.Adım: T.C. kimlik kartınız veya nüfus cüzdanınız ile mobil imza başvurusunu yapın.

3.Adım: Kullandığınız telefon hattı bu işlem için uygun değilse mobil imza uyumlu bir sim kart almalısınız. Uyumlu ise bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

4.Adım: Mobil imza servis paketinizi seçtikten sonra adınıza bir mobil imza oluşturulacak.

Bu hizmet devlet tarafından değil GSM operatörleri tarafından verilip e-Devlet’te kullanılabiliyor. Her operatör tarafından farklı ücretlendirmeler yapılıyor. Bu ücretlerin detayları aşağıda.

Turkcell Mobil İmza Fiyatları

Paket Ücret Açıklamalar
Mobil İmza Başlangıç 3 Aylık 25 TL / 3 Ay Mobil İmza’ya yeni abone olacaklar için hazırlanan Mobil İmza paketi. Yılda yalnızca 1 defa bu paketten alınabilir. 3 aylık süre bittiğinde Mobil İmza paketi aylık standart paket aboneliği ile devam edecektir.
Mobil İmza Aylık Standart 12 TL / Ay Tüm kullanıcıların başvurusuna açık olan paket. İptal talebi yapılana kadar her ay otomatik yenilenir.
Mobil İmza Aylık Kamu 7 TL / Ay KamuSM sertifikalı Mobil İmza talepleri için geçerli olan pakettir. Kullanıcıların Turkcell başvurusu öncesi KamuSM başvuru işlemlerini takip etmesi gerekiyor.
Mobil İmza Aylık Avukat 9 TL / Ay Avukatlata özel sunulan Mobil İmza paketi. Paketten yararlanabilmek için Avukat kimliğinin beyan edilmesi gerekiyor. İptal talebi yapılana kadar her ay otomatik yenilenir.
Mobil İmza Yıllık – Avukat 70 TL / Yıl Avukatlata özel sunulan Mobil İmza paketi. Paketten yararlanabilmek için Avukat kimliğinin beyan edilmesi gerekmekiyor. İptal talebi gelene kadar paket aboneliği yıllık olarak yenileniyor.
Mobil İmza Mios Paket Müşteri temsilcinizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Turkcell Kurumsal Segment müşterileri firma yetkilileri için sunulan Mobil İmza paketi. 6 ay sonra paket aboneliği Mobil İmza aylık standart paket aboneliği ile devam eder.
Mobil İmza Yıllık – Standart 95 TL / Yıl Tüm kullanıcıların başvurusuna açık olan paket. İptal talebi yapılana kadar her yıl otomatik yenilenir.
Mobil İmza Aylık Öğretmen Paketi 8 TL / Ay Öğretmenlere özel sunulan Mobil İmza paketi. Paketten yararlanabilmek için Öğretmen kimliğinin beyan edilmesi gerekir. İptal talebi yapılana kadar her ay otomatik yenilenir.

Türk Telekom Mobil İmza Fiyatları

Türk Telekom abonelerine özel mobil imza hizmeti fiyatlandırması aylık 4,95 TL. Başvuru esnasında tek seferlik 4 TL işlem ücreti ve 35 TL sim kart ücreti alınıyor. Hizmetten faydalanailmek için Türk Telekom müşterisi olmak gerekiyor.

Vodafone Mobil İmza Fiyatları

Faturalı Vodafone aboneleri için mobil imza servis ücreti aylık 5 TL. Ön ödemeli hatlar haftalık ücretlendirilip 1,5 TL talep ediliyor. Vodafone’da faturasız hatlar için mobil imza servisi kapalı durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir