Mobil Cihazlarda En Çok Kullanılan Tarayıcı Açıklandı

Gadget Lab firması, ülkelerin mobil cihazlarda en çok hangi internet tarayıcısını kullandığına yönelik bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçları haberimizde.

tarayici-1

Internet Explorer için yıllardır her zaman yeni alternatif tarayıcılar geliştiriliyor. 90’lı yılların sonuna doğru Netscape, en iyi IE alternatifi olarak gösteriliyordu ancak işler yolunda gitmedi ve Netscape satılmak zorunda kalmıştı. Netscape’ten sonra ülkemizde de popüler olan Mozilla Firefox büyük bir ivme yakalamış ancak Google’ın tarayıcı sektörüne Chrome ile giriş yapmasından sonra Firefox büyük kan kaybetmişti.

Mobil cihazların kullanım alanlarının artmasıyla birlikte firmalar, tarayıcılarının mobil sürümleri ile kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Masaüstü çözümünde olduğu gibi mobilde de güvenlik ve hız bakımından oldukça başarılı olan Chrome’un, ülkemizde en çok kullanılan internet tarayıcısı olduğu düşünülüyordu. Bu tahmin Gadget Lab firmasının yapmış olduğu araştırma ile doğrulandı.

Türkiye En Çok Chrome Kullanıyor

Gadget Lab firmasının, ülkelerin mobil cihazlarda hangi internet tarayıcısını kullandığına yönelik yaptığı araştırmada; Türkiye’de %45.11 ile Chrome 1. Sırada, %34.19 ile Safari 2. Sırada, %19.13 ile Android Tarayıcı 3. Sırada ve %0.73 ile Internet Explorer Mobile 4. Sırada yer aldı.

Amerika, İngiltere, İtalya, Kanada, Japonya, Fransa ve Rusya gibi ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde iOS tarayıcısı olan Safari, kullanım oranları ile rakibi Android tarayıcı ve Google Chrome Mobile karşı üstünlük sağlıyor. Ülkelere göre mobil tarayıcı kullanım oranlarının detayları aşağıda.

tarayici-2

tarayici-3

tarayici-4

tarayici-5

tarayici-6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir