MIT Media Lab tarafından geliştirilen ChainFORM isimli zincir şeklindeki yeni modüler robotun tüm detayları haberimizde.

MIT, geçtiğimiz sene LineFORM isimli yılanımsı bir robot tasarlamıştı. Yeni robotları ise bu robota benzer yapıda ancak daha gelişmiş ve modülerleştirilmiş bir robot olan ChainFORM.

MIT Media Lab mühendisleri yine bir ilki gerçekleştirerek zincir şeklinde robot yaptılar. Bu robot her biri ufak ve üzerine ışık sensörü yerleştirilmiş, modüler parçalardan oluşuyor. Robotu tıpkı bir lego seti gibi birleştirip ayırarak, istediğiniz amaçla kullanabiliyorsunuz.

ChainFORM isimli robot gerçekten de ilginç bir fikir. Aslında geçen sene tasarladıkları LineFORM isimli yılanımsı robotun farklı bir versiyonu gibi. Sisteme modülerlik getirilerek yapılan bu cihaz, aslında ne kadar robota ihtiyacınız varsa o kadar kullanmanızı sağlayıyor. Tamamen modüler değil, çünkü elektrik devrelerinin iletimi tamamlaması gerekiyor. Ancak mühendisler tamamen modüler yapana kadar çalışmalarını sürdürecek. Her parça 0.8 cm uzunluğunda.

Bu teknoloji yapay organlardan casus robotlara, robot hayvanlardan akıllı ev sistemlerine dek her yerde kullanılabilir.