MIT Polaris İle Web Siteleri Daha Hızlı Yüklenecek

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, bağlantı hızında değişiklik yapmadan web sitelerine %34 daha hızlı girebilmenin yolunu buldu. Detaylar haberimizde.

internet

ABD’nin en köklü üniversitelerinden biri olarak gösterilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, kullanıcıların interneti daha hızlı kullanmaları yönünde bir çözüm buldu.

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL), bağlantı hacmini arttırmadan, temel kodlarda değişiklik yapmadan kullanıcıların web sitelerine giriş hızlarını %34 oranında hızlandıran bir çözüm buldu.

Polaris adı verilen bu çözüm, bir internet sayfası tarafından indirilen nesneleri, nasıl daha hızlı kullanıcı ile buluşturma fikri çerçevesinde bir alan oluşturdu.

Ardından web sayfalarından indirilen nesnelere ait teknik bilgileri içeren grafikler oluşturuldu. Grafikte indirilme hızları ve dosya boyutları gibi kriterler yer aldı.

Elde edilen grafik sonucunda Polaris adlı yöntemi kullanan herkes, indirilen her nesne için 100 milisaniye gibi bir zaman tasarrufuna sahip oluyor.

Polaris Lisans öğrencisi Ameesh Goyal, Profesör Hari Balakrishnan, Harvard Profesörü James Mickens tarafından hazırlanan sistem, New York Times, TheWeather.com dahil olmak üzere 200’den fazla sitede 2014 yılından beri kullanılıyor.

Söz konusu sistemi aktifleştirmek isteyen kullanıcıların MIT ile irtibata geçmeleri gerekiyor. Sistemin bütünen MIT güvencesi ile kullanıcılara sunulduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.