MIT Otonom Tekne Geliştirdi

MIT Roboat II

MIT mühendisleri Amsterdam kanallarında yolcu ve eşya taşıyabilecek otonom tekne Roboat II‘yi geliştirdi.

Yolcu ve Eşya Taşıyabilen Otonom Tekne: Roboat II

Yaklaşık 2 metre uzunluğunda ve 50 kg ağırlığında olan otonom tekne kanallarda yapılan testleri başarıyla tamamladı.

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) ve Senseable City Lab‘den araştırmacılar, Amsterdam şehrinde çalışmakta oldukları filoya kısa süre önce yeni ve daha büyük bir tekne daha ekledi. Roboat II olarak isimlendirilen otonom tekne, Amsterdam kanallarını kendi kendine gezebiliyor.

5 yıldır üzerinde çalışılan Roboat II, 3 saat boyunca test edildi ve yalnızca 0,17 metrelik bir hata payı ile başlangıç konumuna geri döndü.

Herhangi bir yönde hareket etmek için 4 pervanesi bulunan otonom tekne, sürücüsüz arabalarda kullanılanlara benzer algoritmalarla kanallarda otonom bir şekilde gezinebiliyor. Araçta ayrıca yönünü bulabilmesi ve çevresini haritalandırıp rotasını oluşturması için LIDAR, GPS ve diğer sensörler yer alıyor.

Kendi kendini sürebilen otonom tekneler yıllardır küçük eşyaları taşıyordu ancak yolcu taşımak için çok daha gelişmiş araçlara ihtiyaç duyuluyordu. Yaklaşık 2 metre uzunluğunda ve 50 kg ağırlığında olan Roboat II yolcuları bir noktadan diğer noktaya taşıyabiliyor. Geliştiriciler 2 yolcu taşımanın bile COVID dostu olacağını söylüyorlar.

MIT Profesörü Daniela L. Rus yaptığı açıklamada, insanları ve eşyaları taşıyabilen ve diğer Roboat’larla bağlantı kurabilen Roboat filoları geliştirdiklerini ifade etti. Bu otonom teknelerin, insanları taşıma ve teslimat yapmanın yanında atık toplama görevlerinde de kullanılması amaçlanıyor.

Roboat III Yapım Aşamasında

Roboat III‘ün de şu anda Amsterdam’da yapım aşamasında olduğu açıklandı. Yaklaşık 4 metre uzunluğunda olacak olan bu otonom tekne 4 ile 6 arasında yolcuyu taşıyabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.