MIT Lamba Gibi Işık Veren Canlı Bitkiler Üretti

Belki de geleceğimizi kökten değiştirecek bir bilimsel gelişme yaşandı. MIT araştırmacıları karanlıkta lamba gibi ışık veren canlı bitkiler ürettiklerini açıkladılar.

Evet inanması biraz güç ama MIT araştırmacıları karanlıkta lamba gibi ışık veren canlı bitkiler geliştirmeyi başardılar. Geliştirilen bu bitkilerle gelecekte sokak lambalarına ihtiyaç kalmadan ağaçlar ile aydınlatmanın sağlanabileceği ifade ediliyor.

Bilim insanları ışıltılı bitki prototiplerini oluşturmak için lusiferaz enzimi‘nden yararlanmışlar. Lusiferaz, ateş böceklerinin gece saatlerinde parlak ışık dalgaları yaymasına sağlayan enzimdir.

Başlangıçta üzerinde enzim bulunan lusiferin molekülü ile birlikte nanoparçacık paketleri ve işlemi teşvik eden yardımcı A enzimi bitkilere uygulanmış. Partiküller zamanla luciferase‘yi yavaşça serbest bırakarak bitkinin ışıldaması sağlanmış.

İlk olarak yapılan testlerde parlama süresi 1 saatten az sürmüş ancak işlemler sıklaştıkça bu rakam yaklaşık 4 saate kadar yükselmiş. Bilim insanları yöntem geliştikçe bitkilere sadece bir kez uygulanarak faydalı bir aydınlatma ömrü sağlanabileceğine inandıklarını belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.