Milli ve Yerli Yapay Zeka Geliyor

Turkcell Teknoloji Zirvesi‘nde milli ve yerli yapay zeka duyuruldu. Detaylar haberimizde.

Türkiye’nin en geniş kapsamlı teknoloji etkinliklerinden olan Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018‘de milli ve yerli yapay zeka resmiyet kazandı. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, milli ve yerli yapay zeka için çalışmalara başlandığını ve çok yakında geleceğini açıkladı. Terzioğlu ayrıca 10. genel müdür yardımcısı olarak lanse ettiği dijital asistanı Alexa’nın Türkçe dil seçeneğine sahip olacağını belirtti.

Gelecek sene milli ve yerli yapay zeka şovu yapacaklarının altını çizen Kaan Terzioğlu veri güvenliği hakkında bazı açıklamalar yaptı. Terzioğlu’na göre petrol ne ise veri de aynı şey. Nasıl petrol işlendikten sonra değer kazanıyorsa veri de işlendikten sonra petrolden kat ve kat daha fazla değerleniyor. Veri analizi yapan şirketlerin ülkelerde kaç kişinin yaşadığını ve sosyal medya davranışlarından neler elde edileceğine baktığını söyleyen Terzioğlu, verilerimizi Türkiye sınırları içinde tutmamız gerektiğinin ve bunun için çalışmalara çoktan başladıklarını belirtti.

Veri güvenliği hakkında açıklamaları değerlendirecek olursak yakında gelecek olan milli ve yerli yapay zeka ilk olarak sesli asistanlar ile hayatımıza girecek. Sesli asistanların topladığı verilerin ya cihaz içinde ya da Türkiye sınırları içinde saklanacağını düşünüyoruz.

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018’de sahne alan yapay zekanın babası olarak kabul edilen Stuart J. Russell 5 yıl sonra yapay zekaya sahip robotların sokaklarda dolaşacağını söyledi. J. Russell yapay zekaya sahip robotlar çamaşır yıkayacak, tarlada ekin biçecek ve size yemek pişirecekler dedi. Yapay zekanın insanlığın sonunu getireceği komplo teorilerine onlardan ne istiyorsak ona göre programlamalıyız şeklinde yanıt veren J.Russel yapay zekanın hata payının yüzde 2’ye kadar düştüğünü belirtti.

Bu sene 9’uncusu düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi 35 bin ziyaretçi ve 500 bin dijital takipçi tarafından takip edildi. “Türkiye. Bugün. Şimdi” sloganı ile yola çıkılan zirvede milli ve yerli yapay zekanın müjdelenmesi sevindirici bir haber. Umarız çalışmalar en kısa zamanda tamamlanır ve global firmalara rakip olabilecek düzeyde kendi yapay zekalı ilk cihazımızı üretebilecek duruma geliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir