okey oyna

Milli Uçan Araba Cezeri Teknofest’te Sergilendi

Yerli ve Milli uçan arabamız Cezeri Teknofest’te sergilendi. Detaylar haberimizde.

Yerli ve Milli Uçan Araba: Cezeri

Türkiye’nin büyük teknoloji şirketlerinden Baykar‘ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Ağustos ayında ilk yerli ve milli uçan otomobil prototipinin hazırlandığını açıklamıştı. Cezeri olarak adlandırılan uçan araç Teknofest’te görücüye çıktı.

Prototipin 9 ay gibi kısa bir sürede hazırlandığı ve aracın şu anda tek kişilik taşıma üzerine geliştirildiği belirtildi. İlerleyen yıllarda 2  veya daha fazla kişiyi taşıyabileceği belirtilen Cezeri’nin teknik özellikleri şimdilik belli değil.

Bugünün Değil Yarının Teknolojisi

Halen prototip aşamasında olunduğu için başta motoru olmak üzere teknik özelliklerinin netleşmesi zaman alacak. Yerli uçan otomobilin proje yöneticileri aracın hem kargo hem de kentsel hava taşımacılığına yön vereceği açıklandı. Uçan araba projesinin sloganı ise “bugünün değil, yarının teknolojisi”.

Yerli uçan otomobilin kısa süre içinde 1 saat uçuş yapabilir hale geleceği belirtildi. Festival’de deneme uçuşunun yapılıp yapılmayacağı oldukça merak ediliyor. Atatürk Havalimanı’nda başlayan Teknofest 22 Eylül’e kadar devam edecek.

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (Teknofest) hava gösterilerine, etkinliklere ve birbirinden rekabetçi yarışmalara ev sahipliği yapıyor.

 258 defa okundu

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir