Milli Savaş Uçağımız TF-X‘in Milli Jet Motorla uçacağı açıklandı. Detaylar haberimizde.

Milli Savaş Uçağımız TF-X’e Milli Jet Motor Yakışır

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 uçaklarının yerini alması planlanan Milli Muharip Uçak, Savunma Sanayii Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre milli jet motor ile uçacak.

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16 uçaklarının 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması planlanırken yerine yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan Milli Savaş Uçağı‘mızın kullanılması hedefleniyor.

Bu kapsamda ilk adımlar atılırken Savunma Sanayii Başkanlığı ile TRMotor firması arasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı.

Milli Muharip Uçağının nihai olarak motorunun yerli olmasını amaçladıklarını ifade eden İsmail Demir, tamamen özgün bir motorun geliştirilmesi için TRMotor adlı şirketin kurulduğunu açıkladı.

Savunma Sanayii Başkanı geliştirmeye daha yeni başlanıldığı ve mesafenin oldukça fazla olduğunu vurguladı. 10 yıla yakın bir süreden bahseden İsmail Demir, uçağın geliştirilmesi konusunda ana yüklenici olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii‘nin (TUSAŞ / TAI) seçildiğini de duyurdu.

Bugün atılan imza ile özgün bir turbofan jet savaş uçağı motoru geliştirilmesi süreci başlarken program kapsamında motorun kritik alt sistem ve komponentlerin yerli imkanlarla geliştirilmesi amaçlanıyor.

Milli Savaş Uçağımız TF-X’in tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.